Кількість угод із землею в Україні скоротилася втричі
Аналітики очікували, що минулий рік покаже збільшення кількості угод на 15-20%, до 16-17 тис., в порівнянні з 2012 р. Але з 1 січня 2013 р. змінилися правила роботи: всі угоди на ринку нерухомості стали фіксуватися в електронному Єдиному державному реєстрі прав на нерухоме майно, а функція реєстрації перейшла від Бюро технічної інвентаризації до нотаріусів і держреєстраторам. Ринок виявився непідготовленим до змін: нотаріуси не могли отримати доступ до реєстру, на сам реєстр було скоєно кілька хакерських атак.
Як тільки всі реєстраційні механізми були налагоджені, в Україні почалася протестний період. У підсумку замість очікуваного зростання число договорів купівлі-продажу за підсумками 2013 знизилося на 33 %, до 10,9 тис.
Останній фактор стримує розвиток ринку і зараз. «Зважаючи на нестабільність в країні і через девальвацію курсу гривні угод на ринку купівлі-продажу землі під забудову практично немає», — говорить президент асоціації «Земельний союз України» Андрій Кошиль. Він зазначає, що в 2014 р. невеликі сплески купівельної активності спостерігалися в пікові періоди курсових гойдалок — лютому, березні, коли з банків масово забирали депозити і вкладали в альтернативні інструменти: золото, нерухомість і, в тому числі, в земельні ділянки.
Найбільший інтерес до земельних ділянок зараз у Криму. Проте на території півострова сьогодні немає законодавчих механізмів, які дозволяли б оформити чисту, з юридичної точки зору, угоду. Тому число договорів купівлі-продажу невелике, зауважує Кошиль.