Мін’юст та Національна поліція об’єднали зусилля у боротьбі з порушенням прав затриманих
Міністерство юстиції та Національна поліція підписали меморандум про співпрацю, який забезпечить дотримання прав людини стосовно затриманих правоохоронними органами громадян та гарантує кожному право на захист. Про це сьогодні під час підписання документу повідомив Міністр юстиції Павло Петренко.
«На рівні двох органів буде організовано постійний щоденний обмін інформацією про затриманих, про факти порушень строків повідомлення про затримання, про факти порушень прав затриманих. При цьому в поліції буде створено нове управління з моніторингу порушень прав людини, якого раніше ніколи не було в правоохоронній системі. Це дасть можливість швидко реагувати на факти порушень прав затриманих», – зазначив очільник Мін’юсту.
При цьому він поінформував присутніх, що обмін інформацією буде здійснюватися через центри безоплатної правової допомоги Мін’юсту, що забезпечить оперативність реагування.
Другим важливим напрямком спільної роботи, за його словами, стане забезпечення затриманих інформацією про їхні права.
«Щоб затримані могли взнати, що вони мають право на державного адвоката і не повинні погоджуватися на адвоката, який нав’язується слідчим, а також знали, яким чином отримати державний захист. Це дуже серйозний крок вперед із захисту прав кожної людини, яка потрапляє до правоохоронних органів», – наголосив Міністр юстиції.
Він нагадав, що захист прав кожної людини і дотримання справедливості – це основне завдання держави. В Україні цей принцип протягом 20 років був закріплений у Конституції, проте залишався декларацією. Лише зараз цю систему почали знищувати.
«Меморандум Мін’юсту та Національної поліції означає, що нова українська поліція, яка створюється за принципами захисту людей, а не тиску на них, і новий український Мін’юст приймають рішення про обмін інформацією по кожному факту можливого тиску чи порушення прав людини слідчими. Маю надію, що цей меморандум і взаємодія адвокатів системи безоплатної правової допомоги та нової поліції буде ще одним запобіжником, щоб кожен українець, який стикається з державою і правоохоронною системою, точно знав, що його права є захищеними», – зауважив Павло Петренко.
Голова Національної поліції Хатія Деканоїдзе у свою чергу зазначила, що нині перед державою стоїть завдання змінити правоохоронну систему так, щоб вона була орієнтована на суспільство та кожного громадянина. Щоб кожен громадянин розумів, що поліція захищає, що поліція відкрита та прозора.
«У демократичній країні всі мають розуміти, що кожний орган влади забезпечує права людини. Адже права людини – це найголовніше досягнення сучасного світу. Нова Україна народжується в такі моменти, коли ніхто, навіть поліцейський, не боїться надати якусь інформацію. Це і є та прозорість яка дасть людям відчуття, що правоохоронні органи дійсно захищають людей», – наголосила вона.
За словами голови Офісу Ради Європи в Україні Владіміра Рістовскі, меморандум забезпечить реалізаціюправ людини, які гарантовані базовими документами Ради Європи. Особливо це стосується забезпечення раннього доступу до правосуддя, а також запобігання застосуванню катувань та нелюдського поводження по відношенню до затриманих осіб.
«Я хочу запевнити, що Рада Європи продовжить надавати комплексну підтримку Національній поліції та Міністерству юстиції з метою підтримання захисту прав людини в Україні», – зазначив він.
Національна поліця та система безоплатної правової допомоги: старі виклики і нові можливості співпраці.