Держгеокадастр презентував платформу з проведення земельних торгів онлайн
Група експертів Держгеокадастру та Innovation and Development Foundation завершили розробку програмного забезпечення для проведення електронних земельних аукціонів.
Апробація платформи та її презентація громадськості відбулася 2 вересня в Одесі синхронно з земельним аукціоном, запланованим на цю дату. Всього на земельні торги 2 вересня було виставлено 19 ділянок в Одеській області загальною площею 708,57 гектара. Їх стартова вартість 1,319 млн гривень. За результатами земельних торгів Система електронних аукціонів (СЕА) автоматично формує рейтинг ставок учасників та протокол торгів. СЕА на сьогодні вже синхронізована з банками, що дозволяє успішно проводити грошові операції, зокрема сплачувати гарантійні та реєстраційні внески.
Робота над проектом з розробки Системи електронних аукціонів з урахуванням підготовчого етапу тривала 7 місяців. У квітні 2016 року Держгеокадастр підписав Меморандум про розвиток та імплементацію системи децентралізованих електронних онлайн-аукціонів з Innovation and Development Foundation – неурядовою організацією, яка надає підтримку в реформуванні державного сектору. IDF мала готові технічні рішення, які бути адаптовані та імплементовані до системи земельних торгів.
Робота над проектом здійснювалася без залучення додаткового фінансування з Державного бюджету України.
Електронні земельні аукціони забезпечать більшу прозорість та відкритість процесу набуття прав на земельні ділянки, а також збільшення конкуренції на торгах за рахунок розширення кількості учасників.
“За рівнем антикорупційного та загальноекономічного ефекту альтернативи земельним аукціонам на сьогодні не існує. Тому створення інфраструктури для проведення торгів онлайн, з метою залучення якомога більшої кількості учасників та забезпечення ще більшої прозорості процесу, було визначене одним із пріоритетних напрямів роботи”, – відзначив перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Максим Мартинюк. Він нагадав, що розмір середньої орендної ставки за результатами земельних торгів вдвічі перевищує середню вартість оренди при безаукціонній передачі землі, що має прямий вплив на наповнення місцевих бюджетів. “Сподіваємося, що успішне випробування Системи стане ще одним аргументом для внесення змін до законодавства щодо впровадження електронних земельних аукціонів на національному рівні”, – відзначив він.
Порядок продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) на конкурентних засадах у формі аукціону встановлений главою 21 Земельного кодексу України. На сьогодні можливості проведення електронних торгів земельним законодавством не передбачено.
Держгеокадастром розроблено проект Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо активізації проведення земельних торгів”, яким передбачається, зокрема, можливість проведення електронних земельних торгів.
Довідково
Система електронних земельних аукціонів (СЕА) – це інформаційно-телекомунікаційна система з загальнодоступною децентралізованою (розподіленою) базою даних, в якій з використанням технології blockchain і мережі Інтернет в режимі реального часу безперервно і відкрито для необмеженого кола осіб здійснюється збір, візуалізація і зберігання інформації про об’єкти аукціонів, проводиться авторизація учасників аукціонів, а також надання, зіставлення і прийняття цінових пропозицій (ставок) учасників аукціонів.
Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) – центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру. Утворений шляхом реорганізації (перетворення) Державного агентства земельних ресурсів України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 № 442. З серпня 2016 року Держгеокадастр підпорядкований Міністерству аграрної політики та продовольства України.
Фонд Інновації та Розвитку (Innovation and Development Foundation) – це неурядова організація, яка акумулює передові знання, ідеї та проекти для реформування державного сектору в країнах молодих демократій і перехідних економік. Фонд забезпечує інструменти та майданчики для обміну досвідом провідних експертів у найрізноманітніших областях, від економіки до IT. Фонд був заснований у 2012 році в Грузії. В Україні працює з 2014 року. Фінансується міжнародними донорами, зокрема USAID, DFID, UNDP.
Фотогалерею заходу можна переглянути за посиланням.