Обговорюємо проект Закону України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за правопорушення в галузі цивільної авіації після припинення або скасування воєнного стану в Україні»
ЗАКОН УКРАЇНИ
|
Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за правопорушення в галузі цивільної авіації після припинення або скасування воєнного стану в Україні
Верховна Рада України постановляє:
- Внести зміни до таких законодавчих актів України:
- У Кодексі України про адміністративні правопорушення(Відомості Верховної Ради УРСР, 1984 р., додаток до № 51, ст. 1122):
1) доповнити статтею 113-1 такого змісту:
«Стаття 113-1. Експлуатація безпілотних повітряних суден без дозволу
Експлуатація безпілотного повітряного судна без реєстрації в Державному реєстрі цивільних повітряних суден України або без проведення державного обліку в органах Національної поліції, або без документів, що дають право виконувати польоти, або з порушенням строку дії таких документів чи встановлених ними вимог –
тягне за собою накладення штрафу від п’яти до восьми тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією безпілотного повітряного судна»;
2) доповнити статтею 130-1 такого змісту:
«Стаття 130-1. Керування безпілотними повітряними суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції
- Керування безпілотними повітряними суднами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування безпілотним повітряним судном особі, яка перебуває в стані такого сп’яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, –
тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або адміністративний арешт на строк десять діб.
- Дії, передбачені частиною другою цієї статті, учинені особами, які не мають права керування безпілотними повітряними суднами, –
тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк від десяти до п’ятнадцяти діб.
- Уживання особою, яка керувала безпілотним повітряним судном, після авіаційної події за її участю алкоголю, наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як політ безпілотного повітряного судна примусово завершено та вимкнуто головну силову установку на вимогу поліцейського чи іншої уповноваженої законом посадової особи до проведення уповноваженою особою медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або факту вживання лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, або до прийняття рішення про звільнення від проведення такого огляду –
тягне за собою накладення штрафу в розмірі однієї тисячі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян»;
3) у статті 221 після слів та цифр «статті 106-2, статями 112» доповнити словами «, статтею 113-1», а слова «статтею 130» замінити словами «статтями 130, 130-1»;
4) в абзаці другому пункту першого частини першої статті 255 після слів «статті 112 106-2» доповнити словами «, статтею 113-1», слова «стаття 130» замінити словами «статті 130, 130-1», а після слів «статті 140» доповнити словами «, стаття 146».
- У Кримінального кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., № 25-26, ст. 131):
1) доповнити статтями 276-2 і 276-3 такого змісту:
«Стаття 276-2. Порушення правил експлуатації безпілотних повітряних суден
- Експлуатація безпілотного повітряного судна без реєстрації в Державному реєстрі цивільних повітряних суден України або без проведення державного обліку в органах Національної поліції України, або без документів, що дають право виконувати польоти, або з порушенням строку дії таких документів чи встановлених ними вимог, або інше порушення правил та порядку використання повітряного простору України, якщо це спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесні ушкодження або заподіяло велику матеріальну шкоду, –
караються штрафом від п’ятдесяти до двохсот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на той самий строк, або позбавленням волі на строк до трьох років.
- Ті самі діяння, якщо вони спричинили смерть потерпілого або тяжке тілесне ушкодження, –
караються позбавленням волі на строк від двох до семи років.
- Діяння, передбачені частиною першою цієї статті, якщо вони спричинили загибель людей, –
караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.
Примітка. Великою матеріальною шкодою в цій статті та статті 276-3 цього Кодексу визнається шкода, яка у двісті п’ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Стаття 276-3. Керування безпілотними повітряними суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції
- Керування безпілотними повітряними суднами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування безпілотним повітряним судном особі, яка перебуває в стані такого сп’яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, якщо це спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесні ушкодження або заподіяли велику матеріальну шкоду, –
караються штрафом від п’ятдесяти до двохсот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на той самий строк, або позбавленням волі на строк до трьох років.
- Ті самі діяння, якщо вони спричинили смерть потерпілого чи тяжкі тілесні ушкодження, –
караються позбавленням волі на строк від чотирьох до семи років.
- Діяння, передбачені частинами першою цієї статті, якщо вони спричинили загибель людей, –
караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років»;
2) абзац перший частини першої статті 281 викласти в такій редакції:
«1. Порушення правил безпеки польотів повітряних суден особами, які не є працівниками повітряного транспорту, у тому числі шляхом використання радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв будь-якого виду і призначення чи порушення правил, які регулюють користування радіочастотним ресурсом України, якщо це створило небезпеку для життя людей або настання інших тяжких наслідків, -».
- Прикінцеві положення
- Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через один рік з дня припинення або скасування воєнного стану в Україні, уведеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», крім пункту 4 цього розділу, який вводиться в дію через десять місяців з дня набрання чинності цим Законом.
- Кабінету Міністрів України протягом десяти місяців з дня набрання чинності цим Законом:
привести свої нормативно-правові акти у відповідність до цього Закону;
забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність до цього Закону.
- У Повітряному кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., № 48-49, ст. 536):
1) частину дев’яту статті 4 доповнити словами «за умови проходження державного обліку»;
2) статтю 30 доповнити частиною другою такого змісту:
«2. Забороняється проведення польотів повітряним суднам у повітряному просторі України без реєстрації в Державному реєстрі цивільних повітряних суден України або без проведення державного обліку безпілотних повітряних суден в органах Національної поліції України, якщо реєстрація чи облік є обов’язковими»;
3) пункт 4 частини восьмої статті 39 викласти в такій редакції:
«4) безпілотні повітряні судна, максимальна злітна вага яких становить від 0,25 до 20 кілограмів і які використовуються для розваг, в освітньому процесі для здобуття позашкільної освіти, у науковій та спортивній діяльності.
Ці повітряні судна підлягають державному обліку в органах Національної поліції України.
Державний облік безпілотних повітряних суден уключає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані судна та їх власників у порядку, визначеному Міністерством внутрішніх справ України».
- Власники безпілотних повітряних суден, максимальна злітна вага яких становить від 0,25 до 20 кілограмів, зобов’язані звернутися до органів Національної поліції України для здійснення державного обліку таких суден.
Голова Верховної Ради
України
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проєкту Закону України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за правопорушення в галузі цивільної авіації після припинення або скасування воєнного стану в Україні»
- Обґрунтування необхідності прийняття проєкту акта
Використання безпілотних апаратів стає всесвітнім явищем, що відображається, зокрема, у сфері повітряного транспорту. Окремі напрямки розвиваються настільки швидко, що законодавство країн не встигає врегульовувати цю сферу. Особливо це стосується впровадження використання штучного інтелекту як засобу автономного керування транспортом, у тому числі повітряного.
Так, після завершення військового стану в Україні така сфера стрімко розвиватиметься, тому необхідно внести зміни до законодавства України з метою забезпечення безпеки використання повітряного транспорту та цивільної авіації. Передусім це стосується забезпечення суспільної безпеки та попередження вчиненню правопорушень.
Реалізація державного контролю повинна здійснюватися з урахуванням положень, визначених пунктом 3 розділу І Авіаційних правил України «Правила використання повітряного простору України», затверджених наказом Державіаслужби та Міноборони від 11 травня 2018 року № 430/210, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 14 вересня 2018 року за № 1056/32508 (далі – Авіаційні правила), оскільки їх дія поширюється на фізичних та юридичних осіб незалежно від форми власності, діяльність яких пов’язана з організацією використання повітряного простору України.
Авіаційні правила встановлюють вимоги щодо організації та порядку використання повітряного простору України міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями, юридичними і фізичними особами – користувачами повітряного простору. При цьому, незважаючи на чітке визначення суб’єктів здійснення контролю за дотриманням порядку та правил використання повітряного простору України (стаття 31 Повітряного кодексу України) та порядку використання повітряного простору України (пункт 46 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2017 року № 954), дієвий механізм здійснення контролю уповноваженими органами фактично відсутній та потребує вдосконалення на законодавчому рівні. У зв’язку з цим виникає необхідність унесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України, які б посилили відповідальність у вказаній сфері.
Слід зазначити, що Законом України від 13 липня 2023 року № 3232-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо застосування правоохоронними органами безпілотних повітряних суден та протидії їх незаконному використанню» уже доповнено Повітряний кодекс України такими визначеннями, як «безпілотне повітряне судно», «безпілотна авіаційна система», «дистанційний пілот» тощо, проте адміністративне та кримінальне законодавство до цього часу не визначає відповідальності за вчинення цими суб’єктами правопорушень та не врегульовує їх функціонування відповідними нормативно-правовими актами.
- Мета
Проєкт Закону України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за правопорушення в галузі цивільної авіації»
(далі – проєкт Закону) розроблено з метою унормування правил польотів безпілотних повітряних суден, здійснення їх реєстрації та обліку, унормування функціонування безпілотної авіаційної системи, а також визначення відповідальності за правопорушення в галузі цивільної авіації.
- Основні положення проєкту акта
Проєктом Закону передбачається внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України.
Зазначеними змінами до Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачається встановити відповідальність за експлуатацію безпілотного повітряного судна без реєстрації в Державному реєстрі цивільних повітряних суден України або без проведення державного обліку в органах Національної поліції, або без документів, що дають право виконувати польоти, або з порушенням строку дії таких документів чи встановлених ними вимог.
Передбачається встановити також адміністративну відповідальність за керування безпілотними повітряними суднами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування безпілотним повітряним судном особі, яка перебуває в стані сп’яніння чи під впливом таких лікарських препаратів.
Змінами до Кримінального кодексу України передбачається встановити відповідальність за експлуатацію безпілотного повітряного судна без реєстрації в Державному реєстрі цивільних повітряних суден України або без проведення державного обліку в органах Національної поліції України, або без документів, що дають право виконувати польоти, або з порушенням строку дії таких документів чи встановлених ними вимог, або інше порушення правил та порядку використання повітряного простору України, якщо це спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесні ушкодження або заподіяло велику матеріальну шкоду, керування безпілотними повітряними суднами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування безпілотним повітряним судном особі, яка перебуває в стані сп’яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, якщо це спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесні ушкодження або заподіяло велику матеріальну шкоду.
Крім того, проєктом Закону передбачається внесення змін до Повітряного кодексу України щодо необхідності здійснення обліку безпілотних повітряних суден, максимальна злітна вага яких становить від 0,25 до 20 кілограмів і які використовуються для розваг, в освітньому процесі для здобуття позашкільної освіти, у науковій та спортивній діяльності. Такі повітряні судна підлягають державному обліку в органах Національної поліції України.
- Правові аспекти
У цій сфері правового регулювання діють Конституція України, Кримінальний кодекс України, Кодекс України про адміністративні правопорушення, Повітряний кодекс України, Закон України «Про Національну поліцію», Авіаційні правила України «Правила використання повітряного простору України», затверджені наказом Державіаслужби та Міноборони від 11 травня 2018 року № 430/210, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 14 вересня 2018 року за № 1056/32508, Правила виконання польотів безпілотними авіаційними комплексами державної авіації України, затверджені наказом Міністерства оборони України від 08 грудня 2016 року № 661, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 12 січня 2017 року за № 31/29899, Правила реєстрації державних повітряних суден України, затверджені наказом Міністерства оборони України від 07 лютого 2012 року № 63, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 28 лютого 2012 року за № 334/20647.
- Фінансово-економічне обґрунтування проєкту акта
Реалізація проєкту акта не потребуватиме додаткових витрат
та не впливатиме на показники Державного бюджету України.
- Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акту
Наслідком прийняття проєкту Закону є створення передумов унормування правил польотів безпілотних повітряних засобів, їх реєстрації та обліку, створення передумов використання штучного інтелекту в організації функціонування системи безпілотної авіації, а також установлення відповідальності за порушення в царині цивільної авіації.
Народні депутати України