Соціальна підтримка сімей, які планують прийняти дитину
Міністерство соціальної політики роз’яснює, які онлайн-сервіси доступні для оформлення допомог, послуг і консультацій для сімей з дітьми та тих, хто планує прийняти дитину в родину. У матеріалі – огляд основних електронних ресурсів та покроковий алгоритм дій, як ними скористатися.
А саме:
- Денний догляд для дітей з інвалідністю
- Допомога на дитину одинокій матері або батьку
- Допомога на дитину з тяжким захворюванням без встановлення інвалідності
- Інформація про усиновлення, опіку, прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу, послугу патронату над дитиною
- Консультація служби у справах дітей про можливість створити прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу, патронатну сім’ю, стати усиновлювачем або опікуном
- Як стати кандидатом в усиновлювачі
- Створення прийомної сім’ї або дитячого будинку сімейного типу
- Як стати другим з прийомних батьків або батьків-вихователів
- Допомога при усиновленні дитини
Не слід ототожнювати соціальні послуги із грошовими виплатами, адже це різні види підтримки. Соціальні послуги – це допомога людині від людини. Їхня мета — допомогти подолати труднощі людині або родині в складних життєвих обставинах.
Серед основних соціальних послуг, доступних для сімей з дітьми:
Денний догляд для дітей з інвалідністю
- Екстрене (кризове) втручання
- Соціальний супровід сімей, у яких виховуються діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування.
Подати заяву на отримання цих та інших послуг можна на Соціальному порталі Мінсоцполітики — soc.gov.ua. Покроковий алгоритм, як це зробити:
- Авторизуйтеся в особистому кабінеті в зручний для вас спосіб — за допомогою КЕП, BankID або Дія.Підпис.
- Перейдіть до розділу «Мої заяви» — «Заяви»,після чого натисніть кнопку «Подати нову заяву».
- Оберіть підпункт «Заяви про надання соціальних послуг», а потім саму послугу. Заповніть усі дані та додайте потрібні відскановані документи.
- Перевірте сформовану заяву та підпишіть її електронним підписом.
Зверніть увагу , на порталі доступна опція повідомити про родину, яка потребує соціальної підтримки. Це можна зробити просто на головній сторінці без авторизації та без КЕП.
Допомога на дитину одинокій матері або батьку
Така допомога призначається на кожну дитину окремо. Її розмір визначається індивідуально — залежно від доходів родини.
Право на виплати на утримання дитини мають:
- одинокі матері, які не перебувають у шлюбі;
- одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька чи матір, або запис про батька (матір) проведено за вказівкою матері (батька, усиновлювача дитини);
- одинокі матері чи батьки (у разі смерті одного з батьків), що не перебувають у шлюбі.
Як оформити виплату:
- На порталі Дія знайдіть розділ «Допомога на дитину одинокій матері або батьку».
- На сторінці «Послуги» оберіть «Подати заяву» та пройдіть авторизацію.
- Оберіть підставу для отримання допомоги.
- Вкажіть дані дитини, на яку потрібно отримати допомогу.
- Заповніть дані про членів сім’ї.
- Необхідно вказати дані про доходи та майно, яке належить Вам та членам вашої сім’ї й дані щодо отримання виплати в разі втрати годувальника (у разі її призначення).
До заяви додаються:
- сканована копія довідки закладу освіти, якщо дитина вчиться за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти — до закінчення такою дитиною закладу освіти, але не довше ніж до досягнення нею 23 років;
- сканована копія довідки, якщо дитина, яка перебуває на утриманні в інтернатному закладі за рахунок держави, перебуває вдома під час літніх канікул;
Перевірте сформовану заяву та декларацію, підпишіть електронним підписом або Дія.Підписом та надішліть на розгляд до органу соціального захисту населення.
Статус розгляду заяви Ви зможете перевіряти у особистому кабінеті на порталі Дія. Про розгляд заяви Ви отримаєте сповіщення на електронну пошту.
Детальніше про оформлення допомоги за посиланням: https://www.msp.gov.ua/press-center/news/dopomoha-na-dytynu-odynokiy-materi-abo-batku:-yak-oformyty-onlayn
Допомога на дитину з тяжким захворюванням без встановлення інвалідності
Розмір щомісячної соціальної допомоги без встановлення інвалідності становить два прожиткові мінімуми на дитину відповідного віку. Така допомога призначається, якщо дитина:
- має тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, тяжкі психічні розлади;
- хворіє на рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня;
- отримала тяжку травму;
- потребує трансплантації органа;
- потребує паліативної допомоги.
Детально перелік захворювань, розладів і травм, наявність яких дає право на отримання допомоги без встановлення інвалідності, визначений Постановою Кабміну від 27.12.2018 № 1161.
Допомога призначається людині, яка доглядає за дитиною: одному з батьків за їхнім вибором, одному з усиновлювачів, прийомних батьків, опікуну/піклувальнику, іншому законному представнику.
Як оформити допомогу:
Ви можете скористатись зручним для вас способом подання заяви: офлайн або онлайн.
Офлайн: звернутися до органу соціального захисту населення за місцем проживання (перебування) або до уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради і подати такі документи:
- заяву законного представника дитини (пишеться на місці);
- копію свідоцтва про народження дитини (з собою мати оригінал);
- документ, що підтверджує повноваження усиновлювача, опікуна, піклувальника, прийомних батьків, батьків-вихователів;
- довідку про захворювання дитини, видану лікарсько-консультативною комісією (ЛКК) лікувально-профілактичного закладу в порядку та за формою, встановленими Міністерством охорони здоров’я.
Крім цього, Вам потрібно з собою потрібно мати паспорт (ID-карту), надати IBAN банківського рахунку, на який виплачуватиметься допомога. Отримати виплату можна і через Укрпошту.
Онлайн:
- Зайдіть на сторінку відповідної послуги(Каталог послуг — Пенсії, пільги та допомога — Допомога людині, яка доглядає за хворою дитиною).
- Натисніть кнопку “Подати заяву” і авторизуйтесь.
- Вкажіть дані дитини, на яку призначається допомога.
- Вкажіть спосіб отримання виплати.
- Вкажіть дані про судове рішення щодо усиновлення (якщо таке є).
- Завантажте сканкопію довідки про захворювання дитини, видану ЛКК.
- За потреби завантажте інші сканкопії (свідоцтво про народження дитини, рішення про усиновлення, рішення про влаштування дитини в прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу, рішення про встановлення опіки тощо).
- Підпишіть заяву електронним підписом або Дія-підписом і надішліть.
- Дочекайтесь сповіщення про розгляд справи (буде в особистому кабінеті в Дії і на електронній пошті).
Строк розгляду заяви: до 10 календарних днів. Допомога призначається з дати звернення і виплачується шість місяців. Щоб продовжити виплату ще на півроку, потрібно протягом місяця з дня зупинення виплати подати нову заяву і нову довідку ЛКК.
Якщо дитині встановлюється інвалідність, допомога виплачується до дня встановлення інвалідності.
Інформація про усиновлення, опіку, прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу, послугу патронату над дитиною
dity.gov.ua — єдина державна онлайн-платформа про усиновлення та сімейні форми виховання. На ній можна знайти:
- покрокові інструкції прийняття дитини в родину;
- «Лінію турботи» для консультування з фахівцями;
- онлайн-курси про усиновлення і особливості виховання дітей без батьківського піклування;
- історії людей, які вже прийняли дітей;
- добірку корисних ресурсів.
Докладніше про платформу — за посиланням.
Консультація служби у справах дітей про можливість створити прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу, патронатну сім’ю, стати усиновлювачем або опікуном
Існує декілька способів дати сімейне тепло дитині, яка залишилася без батьківської турботи: усиновлення, опіка/піклування, прийомна сім’я, дитячий будинок сімейного типу (велика прийомна сім’я), а також послуга патронату над дитиною. Детальніше про ці форми можна прочитати:
- на сайті Мінсоцполітики ( https://www.msp.gov.ua/otrymuvacham-soc-pidtrymky/usynovlyuvacham-ta-sfv)
- на єдиній державній платформі (https://dity.gov.ua/en)
Щоб отримати консультацію, треба подати заяву на порталі Дія — diia.gov.ua. У каталозі послуг потрібно спершу обрати розділ «Сім’я» — «Консультація з усиновлення дитини», або ж одразу перейти за посиланням.
- Натисніть кнопку «Подати заяву»та авторизуйтеся в зручний для вас спосіб. Наприклад, через BankID або Дія.Підпис.
- Заповніть форму.
- Перевірте її та підпишіть електронним підписом.
Зверніть увагу, в назві послуги вказане усиновлення, проте консультація може стосуватися будь-якої форми виховання. Фахівці служби у справах дітей під час спілкування нададуть вичерпну інформацію про всі можливості прийняти дитину, які вас цікавлять.
Як стати кандидатом в усиновлювачі
Для цього Ви можете одразу перейти за посиланням або ж обрати на порталі розділ «Сім’я» — «Усиновлення: реєстрація кандидатом».
Важливо: подружжя, яке вдвох бажає усиновити дитину, подає спільну заяву, підписану електронними підписами обох. Другий з подружжя отримає сповіщення на порталі Дія і на електронну пошту, вказану під час заповнення заяви.
Подання заяви і пакета документів не означає автоматичне надання людині статусу кандидата в усиновлювачі. Взяття на облік кандидатів здійснюється на етапі після проходження обов’язкового навчання і отримання відповідної довідки.
Детальніше про процедуру усиновлення (кого можна усиновити, хто може бути усиновлювачем, перелік необхідних документів та інше) читайте за посиланням: Усиновлення – МСП
Створити прийомну сім’ю або дитячий будинок сімейного типу
Оберіть на порталі розділ «Сім’я» — «Прийомні батьки, батьки-вихователі: реєстрація кандидатом» або скористайтеся цим посиланням.
Важливо: подружжя подає спільну заяву, підписану електронними підписами обох. Другий з подружжя отримає сповіщення на порталі Дія і на електронну пошту, вказану під час заповнення заяви.
Дізнатися більше про прийомну сім’ю або дитячий будинок сімейного типу: процедури створення, оплата праці, виплати на дітей, пільги.
Стати другим з прийомних батьків або батьків-вихователів
Потреба виникає у випадках, якщо прийомну сім’ю або дитячий будинок сімейного типу було створено однією людиною до моменту укладення шлюбу. Для цього на порталі треба натиснути на розділ «Сім’я» — «Стати другим з батьків-вихователів чи прийомних батьків» або скористатися ось цим посиланням.
Стати опікуном, піклувальником дитини: щоб подати заяву, оберіть на порталі розділ «Сім’я» — «Опіка, піклування над дитиною: реєстрація кандидатом» або скористайтеся ось цим посиланням.
Дізнатися більше про опіку, піклування: процедури оформлення для родичів і не-родичів дитини, виплати на дитину.
В загальному існує універсальний алгоритм на порталі Дія:
- Натисніть кнопку «Подати заяву» та авторизуйтеся в зручний для вас спосіб (наприклад, через BankID або Дія.Підпис)
- Заповніть дані про шлюб (у разі наявності) та чоловіка / дружину, фактичну адресу проживання, а також про дитину, яку планується усиновити.
- Після перевірки даних у реєстрах, що займе до 15 хвилин, продовжіть заповнення заяви.
- Відомості з реєстрів підтягнуться автоматично. Якщо деяких бракує, до заяви потрібно додати фото або сканкопії документів. Зокрема, потрібно обов’язково завантажити копію висновку про стан здоров’я.
- Перевірте заяву та підпишіть її електронним підписом.
Допомога при усиновленні дитини
Щоб дізнатися про розмір та в які терміни потрібно оформити допомогу, дізнавайтеся за посиланням.
Щоб подати заяву на отримання допомоги, оберіть на порталі розділ «Сім’я» — «Допомога при усиновленні дитини» або просто перейдіть за посиланням.
- Натисніть кнопку «Подати заяву»та авторизуйтеся в зручний для вас спосіб. Наприклад, через BankID або Дія.Підпис.
- Вкажіть дані дитини або дітей, на яких має бути призначено допомогу.
- Оберіть спосіб отримання допомоги.
- Вкажіть дані про судове рішення про усиновлення.
- Перевірте та підпишіть заяву електронним підписом або Дія.Підписом.