Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Страховий стаж, одержаний за кордоном

0 6

Через повномасштабне вторгнення рф, мільйони українців вимушені проживати за кордоном та пристосовуватись до абсолютно нових умов. Багато з них там працюють і набувають страховий стаж.

Раніше прийнятий закон та постанова, розроблені Мінсоцполітики, дозволяються стаж, який українці набувають за кордоном, включати для визначення права на пенсію за віком в Україні.

До цього часу в Україні діяла норма, що до обрахунку стажу для призначення пенсії враховувався тільки стаж, набутий в Україні. Виключення становили країни, з якими Україна мали ратифіковані угоди щодо врахування стажів.

Однак, вище згаданим Законом запроваджену так звану пропорційну систему обрахування стажу. Для всіх країн застосовуються однакові правила: розмір пенсії українців залежатиме від страхових внесків, сплачених в Україні, але водночас, якщо людина працювала за кордоном, то її стаж буде враховуватися при визначенні права на пенсію.

Наприклад, якщо людина пропрацювала в Україні 25 років і ще 5 років – за кордоном, до прийняття Закону – вона б не мала права на призначення пенсії за віком. Тепер – вона зможе включити ці 5 років страхового стажу за кордоном до свого стажу в Україні.

Також Уряд ухвалив постанову, яка регламентує правила врахування цього стажу.

Так, незалежно від того, чи укладено з країною угоду про взаємне визнання стажу, якщо стаж враховувався в стаж за кордоном (і це підтверджується документами), він буде враховуватися для визначення права на пенсію і в Україні.

Міністр соціальної політики Оксана Жолнович зазначає, що держава прагне забезпечити справедливість при призначенні та нарахуванні пенсій українцям. Важливо, щоб люди, які працюють, мали право на пенсію. Тому законодавство змінюється у відповідь на виклики часу і потреби людей.

За словами Віце-прем’єр-міністра України – міністра національної єдності України Олексія Чернишова, це рішення має ключове значення для визначення права на призначення пенсії за віком, адже дає змогу враховувати весь період трудової діяльності українців, які офіційно працювали за межами нашої країни. Таким чином Україна визнає внесок своїх громадян, які працювали за кордоном, зберігали зв’язок із Батьківщиною та планують або вже повернулися додому.

Окрім цього, прийняте рішення Уряду врегульовує проблему, з якою зіткнулися громадяни, які набували свій стаж в росії і білорусі. Нагадаємо, що раніше, щоб отримати в Україні пенсію, треба було надати довідку, що людина не отримує пенсію в рф чи білорусі. Безумовно, з початком повномасштабної війни будь-яка взаємодія з пенсійними органами цих країн була припинена. Через це українці, які працювали в цих країнах, не могли отримати право на призначення пенсії.

Сьогодні ж прийнята постанова визначає, що людина може підтвердити в декларації, що не отримує пенсію від органів рф чи білорусі, і це є її юридичною відповідальністю про надання правдивої інформації. Такого засвідчення людиною, що вона не отримує пенсію поза Україною, буде достатньо для призначення пенсії в Україні.

Це важливе питання, оскільки тривалість страхового стажу напряму впливає на розмір майбутньої пенсії. Чим довше людина сплачує страхові внески і чим більшим є їхній розмір, тим більшою буде пенсійна виплата.

До слова, вік виходу на пенсію залежить від тривалості страхового стажу. У 2025 р для призначення пенсії за віком:

  • в 60 років необхідно мати не менше 32-х років страхового стажу,
  • в 63 роки – від 22-х до 32-х років,
  • в 65 років – від 22-х до 15-ти років.
Джерело: https://www.kmu.gov.ua/news/

Автор

Залиште коментар