Розвиток міжнародної торгівлі України
Міністр фінансів України Сергій Марченко, під час робочого візиту до міста Аль-Ула, Королівство Саудівська Аравія, взяв участь у панельній дискусії на Конференції для ринків, що розвиваються (AlUla Conference for Emerging Market Economies). Учасниками також були Міністр економіки та фінансів Королівства Марокко Надя Феттах, Міністр фінансів Нігерії Адебайо Олавале Едун.
Це щорічна конференція з економічної політики, яку організовано Міністерством фінансів Королівства Саудівська Аравія та регіональним офісом МВФ в Ер-Ріяді.
Панельна дискусія охоплювала питання подолання торговельної напруженості в світі.
Сторони обговорили:
- геоекономічну фрагментацію та геополітичні ризики, що впливають на торгівлю та інвестиції у світі та в країнах, що розвиваються;
- як країни, що розвиваються, можуть адаптуватися до цих змін та пом’якшити ризики;
- політики, які сприяють збільшенню торгівлі та обсягу інвестицій;
- які зміни необхідно внести у поточну світову торговельну систему, щоб відповідати потребам ринкових економік, що розвиваються.
Сергій Марченко наголосив, що головний виклик для зовнішньої торгівлі України – це агресія рф. Повномасштабне вторгнення росії в Україну у 2022 році спричинило значні перешкоди для експорту. Порти були заблоковані, судноплавні шляхи перекриті, а значна частина українських підприємств була знищена або опинилась на тимчасово окупованих територіях.
На початку повномасштабної війни рф проти України, експорт до країн, які залежать від імпорту українського зерна та продовольства, знизився в десятки разів. Ефективні заходи Уряду, бізнесу та міжнародна підтримка дозволяють поступово збільшувати експорт. Український сільськогосподарський експорт відіграє вирішальну роль у забезпеченні постачання основних продуктів харчування до низки країн, що розвиваються.
За словами Міністра фінансів України наша держава здійснює заходи, які допомагають збільшувати зовнішню торгівлю навіть в умовах тих викликів, які спричинені вторгненням рф в Україну. Це включає військові зусилля, які дозволили, зокрема, відновити експортний шлях у Чорному морі, підтримку підприємств, впровадження реформ для розвитку сприятливого бізнес-середовища, а також розширення можливостей для залучення прямих іноземних інвестицій.
Помітно, яку стійкість демонструють українські підприємці в умовах повномасштабної війни. Вони продовжують інвестувати в розвиток своїх бізнесів, стимулюючи зростання економіки країни. Уряд та міжнародні партнери створюють можливості для підтримки зусиль підприємств: доступ до пільгового фінансування, гранти, програми стимулювання національних виробників.
Завдяки стійкості українського бізнесу, ефективним політикам Уряду та допомозі міжнародних партнерів економіка відновлюється: у 2023 році зростання становило 5,3%, а у 2024 році — близько 3,6%.
Також Уряд працює над залученням міжнародного капіталу. У співпраці з партнерами в Україні вже запущено систему страхування від воєнних ризиків.
Наприкінці свого виступу Сергій Марченко закликав міжнародних партнерів підтримати український бізнес, який вже має готові інвестиційні проекти у ключових секторах економіки.