Двосторонні зустрічі Україна-ЄС
Шлях до ЄС – давня ціль України. Навіть сьогодні, не дивлячись на складні умови, не було зроблено й кроку назад. Триває інтеграція законодавства до європейських принципів та здійснення заходів для досягнення бажаної мети.
30 січня 2025 року в Брюсселі, Бельгія, розпочалися двосторонні зустрічі представників України та Європейської Комісії. Зустрічі відбуваються в межах офіційного скринінгу відповідності українського законодавства праву ЄС за Розділом 30 «Зовнішні відносини». Це складова переговорного процесу вступу країни до Європейського Союзу.
Розділ 30 «Зовнішні відносини» входить до переговорного Кластеру 6. Його положення містять акти права ЄС, які здебільшого мають пряме застосування, що випливає з багатосторонніх і двосторонніх торговельних зобов’язань ЄС. Крім цього, Кластер 6 включає низку автономних торговельних заходів.
Учасниками з української сторони є: заступник Міністра економіки України – Торговельний представник України Тарас Качка; заступник Міністра аграрної політики та продовольства Оксана Осьмачко; заступник Міністра юстиції Світлана Терещенко; народний депутат Євгеній Брагар; в.о. директора Департаменту зовнішньоекономічної діяльності та торговельного захисту Мінекономіки Олена Засипкіна; директор Державного гемологічного центру України Андрій Ткаленко; генеральний директор Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Олександр Ільков та інші.
Головний переговірник, Віце-премʼєр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції – Міністр юстиції України Ольга Стефанішина, підкреслила, що Україна синхронізує свої політики з ЄС та продовжить процес адаптації законодавства до права ЄС.
Не зупиняючись, наша держава залишається відданою процесу гармонізації національного законодавства з правом ЄС у сфері зовнішніх відносин. Темпи та обсяг цих змін визначатимуться з урахуванням динаміки торговельних відносин з ЄС у період, що передує членству. Це ключова позиція України. Вона означає, що ми ухвалюємо acquis ЄС, але обсяг і терміни їх імплементації безпосередньо залежатимуть від подальших рішень, ухвалених протягом цього та наступних років у сфері торгової лібералізації, і що це буде предметом окремих домовленостей поза межами процесу розширення.
Також увага при обговоренні приділялась розвитку зовнішніх відносин у контексті надання гуманітарної допомоги. Навіть у час триваючої повномасштабної війни, держава не лише зберігає високий рівень виконання зобов’язань, а й демонструє готовність підтримувати інші країни, маючи належну законодавчу базу та практичний досвід надання гуманітарної допомоги.
Загалом, під час двосторонніх зустрічей українська делегація представить доповіді, що охоплюють такі питання:
- політика зовнішньої діяльності та гуманітарна політика ЄС;
- єдина торговельна політика;
- автономні преференційні торговельні заходи;
- регіональні/двосторонні рамки спільної торговельної політики;
- інвестиції.