Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Розвиток судово-експертної діяльності

0 74

В січні  2025 року відбулась І Міжнародна науково-практична конференція «Актуальні питання розвитку українського простору судово-експертної діяльності». Це знакова подія для судово-експертної спільноти, оскільки було офіційно представлено новостворений Науково-дослідний центр незалежних судових експертиз Міністерства юстиції України.

Даний захід є першим, який проводиться новоствореним інститутом, а за його назвою криється важлива місія – він уже займається експертизами в особливо резонансних кримінальних провадженнях.

Заступник Міністра юстиції України Андрій Гайченко розповів, що створення Науково-дослідного центру було ініційоване на вимогу європейських партнерів та реалізоване в стислі строки під керівництвом Андрія Свінцицького. Буквально з нічого, за кілька місяців, створено нову робочу установу, яка вже видала перші експертизи.

За його словами, новий інститут працюватиме за найвищими стандартами якості, уникаючи «конвеєрного» підходу до проведення експертиз. Адже саме це було однією з проблем застарілого механізму. Відтепер, існуватиме нішова наукова установа судової експертизи, створена передусім для резонансних справ НАБУ, ДБР, Бюро економічної безпеки, судів, а також інших замовників, які потребують високоякісної експертної підтримки. Крім того, на її базі планується створення лабораторії радіохімічного та ядерного захисту за умови відповідного фінансування.

Директорка Департаменту експертного забезпечення правосуддя Наталія Ткаченко зазначила, що створення інституту стало відповіддю на серйозні виклики воєнного часу. Війна забирає багато часу й експертного ресурсу, але правосуддя має здійснюватися, держава повинна працювати. Тому потреба в експертному забезпеченні резонансних справ лише зростала. За рік було створено потужну установу з висококваліфікованими експертами, яка вже розпочала свою діяльність. Це буде показова установа, що не лише запровадить найкращі європейські практики, а й з часом стане взірцем для України і міжнародного простору.

Сам Андрій Свінцицький, директор Науково-дослідного центру незалежних судових експертиз, представив роботу НДЦНСЕ та окреслив його ключові напрями роботи. Експерти центру виконують різноманітні завдання, зокрема проводять:

  • економічні, товарознавчі, будівельно-технічні, комп’ютерно-технічні експертизи;
  • телекомунікаційні дослідження;
  • аналіз відео та звукозапису;
  • технічну експертизу документів;
  • почеркознавчі, лінгвістичні та психологічні експертизи.

Головне завдання інституту –  інтеграція у європейський та євроатлантичний простір судово-експертної діяльності, а також впровадження інноваційних підходів.

Крім цього, до обговорення проблематики судово-експертної діяльності в Україні долучились представники експертної спільноти та сектору безпеки і оборони: Бюро економічної безпеки України, Офіс Генерального прокурора, Головне слідче управління Національної поліції України, Державне бюро розслідувань. Загалом конференція об’єднала понад 200 провідних фахівців з України та світу.

Щоб розвивати  судово-експертну діяльність в Україні, захід підтримали EUAM Ukraine, UNODC, Офіс Ради Європи в Україні, Проєкт ЄС «Право-Justice», International Association of Forensic Sciences and Education та експертні установи країн-ЕС.

Особисто присутні на урочистому відкритті конференції та панельних дискусіях були голова місії EUAM Rolf Holmboe, голова Офісу UNODC Harsheth Virk, керівниця компоненту «Виконання судових рішень і захист прав власності» Проєкту ЄС «Право-Justice» Ірина Жаронкіна, президент IAFS Yanko Kolev.

Головними темами конференції стали підвищення ефективності взаємодії судово-експертних установ Мін’юсту із сектором безпеки і оборони України та адаптація нормативно-правового забезпечення судово-експертної діяльності до законодавства Європейського Союзу.

У межах панельних дискусій учасники обговорили ключові теми конференції, зокрема:

  • національний і міжнародний досвід експертного забезпечення правосуддя,
  • удосконалення нормативно-правового забезпечення судово-експертної діяльності в умовах європейської інтеграції,
  • підвищення ефективності співпраці між суб’єктами судово-експертної діяльності та сектором безпеки й оборони України,
  • розбудова доброчесності у сфері експертного забезпечення правосуддя.

Результатом плідної роботи заходу стали обмін міжнародним досвідом, налагодження співпраці між експертними установами, презентація першого випуску наукового журналу «Forensic Science» та пошук рішень для розвитку судово-експертної діяльності задля відновлення справедливості для України.

Джерело: https://minjust.gov.ua/

Автор

Залиште коментар