Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Рік роботи Координаційного центру підтримки потерпілих і свідків

0 5

Вже рік як у Києві розпочав роботу Координаційний центр підтримки потерпілих і свідків. Нагадаємо, що Центр почав працювати 18 січня 2024 року.

Тому, Офіс  Генерального прокурора підбиває підсумки його діяльності:

Зараз, в січні 2025 року, Центр надає допомогу понад 1100 потерпілим. Серед них є:

  • 873 дитини;
  • 83 постраждалих від сексуального насильства;
  • 22 військовослужбовці, звільнені з російського полону;
  • 89 цивільних, звільнених з російської неволі;
  • 41 свідок воєнних злочинів.

У минулому році було створено 9 регіональних відділів у Київській, Донецькій, Луганській, Запорізькій, Миколаївській, Херсонській, Сумській, Харківській та Чернігівській областях. В цих регіонах вже працюють 20 координаторів для якісної взаємодії з потерпілими.

Крім цього в листопаді відкрито Хаб у Бучі. Це безпечний простір для постраждалих. За підтримкою до нього вже звернулися 115 осіб.

Організовано гарячу лінію для звернень постраждалих за консультацією. Таким чином оброблено звернення 62 осіб. Якщо у вас вже є статус (потерпілий чи свідок), ви можете звернутись до чергового координатора на гарячу лінію за номером + 38 (066) 904 15 34 (Viber, WHATSAPP, SIGNAL, TELEGRAM)

Є позитивні результати й сфері документації. Так, розроблено і затверджено:

  • Відомчий наказ «Про організацію діяльності органів прокуратури з питань підтримки потерпілих і свідків». Таким чином поширено підходи, орієнтовані на захист постраждалих осіб, на всю систему прокуратури. Передбачено надання прокурорами інформації про потерпілих і свідків до Координаційного центру.
  • Керівні принципи щодо взаємодії з постраждалими за різними видами злочинів, прокурорами/слідчими та судом, а також всередині колективу Центру.
  • Стратегію комунікації у роботі з потерпілими і свідками воєнних та інших міжнародних злочинів.
  • Представники Координаційного центру взяли участь в розробці Стандартів взаємодії органів прокуратури з інститутами громадянського суспільства у питаннях притягнення до кримінальної відповідальності осіб, винних у вчиненні воєнних злочинів. Ці Стандарти підписано представниками понад 20 неурядових організацій разом із Меморандумом про взаєморозуміння та співпрацю Офісу Генерального прокурора з організаціями громадянського суспільства.

Навчання та розвиток. Для вдосконалення й розвитку навичок, фахівці Координаційного Центру пройшли 10 спеціалізованих навчальних заходів. Посприяли цьому міжнародні партнери та організації. Фахівці регіональних відділів Координаційного Центру пройшли 8 навчальних заходів. Крім цього, проведено 2 спільних тренінги.

Темами навчання були:

  • Особливості комунікації та підтримки людей, які пережили сексуальне насильство, полон та тортури.
  • Основні аспекти допомоги чоловікам, які постраждали від сексуального насильства, пов’язаного із конфліктом (СНПК).
  • Надання першої психологічної допомоги, травмо-інформований підхід.
  • Документування та компенсація шкоди, завданої війною.
  • Протидія торгівлі людьми в Україні.
  • Кейс -менеджмент у сфері гендерно зумовленого насильства.

Співпраця та обмін досвідом.

Центр співпрацює з понад 50 неурядовими організаціями і благодійними ініціативами. Вони надають адресну допомогу постраждалим та сприяють розслідуванню і кримінальному переслідуванню міжнародних злочинів.

Окрім цього, для якісного виконання своїх функцій, Центр системно співпрацює з Національною поліцією, Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Міністерством соціальної політики, Координаційним штабом з питань поводження з військовополоненими, Офісом Уповноваженого з питань зниклих безвісти та іншими.

Фахівці Центру взяли участь у щонайменше 75 зустрічах і заходах, які були присвячені розбудові системи підтримки для потерпілих і свідків.

В межах цих заходів розвивається співпраця з: представниками національного громадського сектору та міжнародних організацій; соціальними службами; державними органами та органами правопорядку; судовими інстанціями.

Плани і перспективи.

Є довгострокове завдання – розвиток комплексної системи підтримки постраждалих на національному рівні.

Ключовими напрямами є:

  • розробка Реєстру потерпілих,
  • співпраця з Міжнародним реєстром збитків, створеним Радою Європи,
  • розбудова загального реферального механізму,
  • розбудова спроможності Координаційного центру та регіональних відділів

В майбутньому планується поширення діяльності Центру на інші регіони України та осіб, які пережили інші види злочинів, крім тих, які пов’язані з агресією рф.

На досягнутому зупинятись не планується. Координаційний центр підтримки продовжить виконувати свої повноваження, адже мета – кожен, хто постраждав від злочинної агресії росії, має отримати допомогу та справедливість

Джерело: https://gp.gov.ua/

Автор

Залиште коментар