Нова житлова політика: які плани
Час не стоїть на місці, життя кожного з нас змінюється. Держава має реагувати на сучасні виклики: євроінтеграція, війна. Оскільки ці та інші чинники впливають на потреби суспільства, насамперед змін потребує законодавство.
В сфері житлової політики питання виникають до Житлового кодексу. Він розроблявся й був ухвалений ще в 1983 році, тому маємо дуже неефективне житлове законодавство. Наразі в країні мільйони громадян потребують вирішення житлового питання. Отже, реформування житлової політики сьогодні є одним із пріоритетів і для українського уряду, і для парламенту.
Детальніше про це розповіла народна депутатка, голова парламентського Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк. «Уряд 3 січня затвердив законопроєкт про основні засади житлової політики. Зараз цей документ перебуває на розгляді у Верховній Раді, де проходитиме процедури затвердження в комітетах, а потім розглядатиметься у сесійній залі. І дуже важливо розуміти, що цей проєкт закону є одним з індикаторів, маркером виконання українського плану Ukraine Facility, за яким Україна отримує 50 млрд євро від ЄС», – зазначила політикиня.
За її словами, ухвалення відповідного законодавства створить передумови для того, щоб в Україні з’явилося соціальне житло.
Існує велика проблема. Зараз у наших громад немає у власності чи на балансі відповідного житла, яке можна використовувати, щоб поселити туди або ВПО, або ті категорії населення, що цього потребують. Очікується, що нова житлова політика, як законодавча передумова, посприяє тому, щоб в Україні з’явилося соціальне житло.
«Від людей надходить єдина пропозиція: житло має бути максимально доступним для будь-якої категорії громадян», – додала Парламентарка.
Станом на сьогодні майже 600 тис. українців стоять у квартирних чергах, на різних типах житлового обліку. Крім того, в Україні майже 5 млн офіційно зареєстрованих ВПО, із них понад 26% потребують соціального захисту. Це ті люди, які не можуть купити самостійно житло чи взяти його в оренду.
У нас понад 1 млн військовослужбовців, із них значна частина не забезпечена житлом. Очікується, що після закінчення війни буде більш ніж 4 млн ветеранів та членів їхніх сімей, і вони також потребуватимуть розв’язання житлового питання.