Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Сфера охорони здоров’я під час війни

0 2

Відбулась зустріч Міністра охорони здоров’я України Віктора Ляшко та Комісара ЄС з питань цивільного захисту та рівності, гуманітарної допомоги, готовності до кризових ситуацій та управління ними Аджею Лябіб і її командою.

Єврокомісар повідомила про виділення Україні нового пакета гуманітарної допомоги ЄС на суму 148 мільйонів євро. Ці кошти буде спрямовано на екстрену допомогу, включаючи їжу, житло, чисту воду, медичне обслуговування та захист взимку. Основними пріоритетами є підтримка вразливих верств населення в східних та південних регіонах Україні, які значно постраждали від війни.

Під час зустрічі сторони обговорили подальшу підтримку програми медичної евакуації постраждалих від війни українців для лікування за кордоном. Ще одним питанням була медична допомога нашим громадянам, які були змушені покинути Україну через війну.

Віктор Ляшко подякував за всебічну підтримку, яку Європейський Союз надає нашій країні у цей складний період. Він розповів, що наша медична система продовжує працювати, попри всі виклики повномасштабної війни. Ворог пошкодив 1971 об’єкт медзакладів. 300 з них зруйновано повністю без можливості подальшого відновлення. Зрозуміло, що отримати вичерпну інформацію щодо руйнувань медзакладів на тимчасово окупованих територіях зараз неможливо. Окрім цього ще однією проблемою є руйнування логістичної інфраструктури. Тому підтримка ЄС дуже важлива для нас, адже її складовими є:

  • гуманітарна допомога,
  • програма медичної евакуації, завдяки якій українці мають змогу безоплатно лікуватися в європейських клініках,
  • проекти з посилення енергетичної незалежності та модернізації медзакладів,
  • відпрацювання механізмів реагування на потенційні хімічні та ядерні загрози,
  • євроінтеграційні процеси,
  • партнерство в межах формування стратегічних запасів ліків тощо.
З чим працює держава у сфері охорони здоров’я в умовах воєнного стану:
  • Від початку повномасштабного вторгнення МОЗ разом з директоратами Європейської комісії ECHO та SANTE створили механізм медичної евакуації громадян України, які постраждали та потребують спеціалізованого лікування, до європейських країн. Відтоді до медичних закладів більш як 20 європейських країн були евакуйовані понад 5000 пацієнтів, зокрема, майже 4000 пацієнтів за сприяння Координаційного центру з надзвичайних ситуацій (ERCC). Більшість з них — це військовослужбовці, які постраждали під час ведення бойових дій. 2800 евакуйованих пацієнтів вже повернулися в Україну. Війна триває, тому подальша робота програми є дуже важливою.

Аджа Лябіб повідомила, що ЄС визнає критичну потребу в підтримці та продовжує свої гуманітарні зусилля в Україні. Нещодавно було досягнуто  позначку у 4000 українських пацієнтів, евакуйованих до європейських медичних закладів. Крім цього Єврокомісар зустрілась зі сміливими лікарями в Чернігівській області, яким ЄС теж допомагає надавати медичну допомогу.  І це лише декілька прикладів того, як Європейський Союз підтримує систему охорони здоров’я України.

  • МОЗ займається активним впровадженням стратегії запобігання та реагування на гендерно зумовлене насильство. Ще з 2019 року в Україні для лікарів існує чіткий порядок документування випадків домашнього насильства та надання медичної допомоги постраждалим. А сьогодні цей документ вдосконалюється: переглядається з урахуванням міжнародних стандартів та Директиви ЄС 2024/1385 від 14 травня 2024 року про боротьбу з насильством щодо жінок і домашнім насильством. Окрім цього існує можливість навчання лікарів з моніторингу і веденню випадків сексуального та домашнього насилля, а також наданню першої психологічної допомоги постраждалим. Відповідний курс доступний на сайті Академії НСЗУ.
  • Україна зіштовхнулась із новим викликом – це сексуальне насильство, пов’язане з війною. Держава швидко зреагувала і уже прийнято відповідний закон. Він регламентує порядок визнання статусу постраждалої особи від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, надання їй репарацій та соціального захисту. МОЗ в межах своєї компетенції теж працює над покращенням механізмів надання медичної та психологічної допомоги постраждалим.
  • Увага приділяється й питанню сексуального та репродуктивного здоров’я. Завдяки підтримці Європейської комісії, DG ЕСНО, у межах заходів гуманітарного реагування UNFPA в Україні функціонують мобільні гінекологічні бригади. Вони надають якісну медичну допомогу з питань сексуального та репродуктивного здоров’я мешканкам віддалених куточків України.
  • Ментальне здоров’я теж є надважливим для кожного з нас, тому держава працює в цьому напрямі. Зокрема, Олена Зеленська ініціювала Всеукраїнську програму ментального здоров’я «Ти як? ». Програма робить психологічні послуги значно доступнішими кожному. З 2025 року послуги з ментального здоровʼя включені до пакета медичних послуг «Первинна медична допомога». Даний медичний пакет послуг – комплексне державне рішення, яке вперше реалізується в Україні і є відповіддю на збільшення відповідних потреб серед українців. Завдяки йому пацієнти можуть звернутися по психологічну підтримку до свого сімейного лікаря. У 2024 році такою можливістю скористалися рекордна кількість українців: понад 500 тисяч пацієнтів, що в чотири рази більше ніж у 2023.
  • Фармацевтична сфера. Передбачається залучення України як стратегічного партнера в гарантуванні стабільних ланцюгів постачання лікарських засобів. Наразі тривають консультації щодо технічних процедур підписання угоди про спільні закупівлі.
  • Критично важливий напрям — функціонування служб крові. За весь період війни Україна не імпортувала жодної дози крові. Вдалося повністю ⁠забезпечити Сили безпеки й оборони країни та цивільних необхідною кількістю крові самостійно. Але потреба в ній стабільно висока.

Віктор Ляшко наголосив на тому, що попри всі виклики та складнощі, українська система охорони здоров’я не лише реагує на виклики війни, але і продовжує свій розвиток. Насьогодні спроможність реабілітаційної системи складає понад 12000 терапевтичних сеансів на день, що в чотири рази більше, ніж в 2022 році. Це означає, що мінімум 126 тисяч пацієнтів на рік отримують необхідну допомогу. Цей той досвід, яким ми вже ділимось з іноземними колегами.

Джерело: https://www.kmu.gov.ua/news

Автор

Залиште коментар