Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Обмежуючі коефіцієнти на пенсії

0 12

Мінсоцполітики активно працює над підвищенням прозорості і справедливості пенсійної системи. На жаль, сьогодні існують дисбаланси, які навпаки роблять систему несправедливою та непрозорою. Тим самим знижується як довіра до пенсійної системи, так і мотивація до сплати ЄСВ.

Держава системно працює над вирішенням проблем справедливого пенсійного забезпечення. Наприклад, вже напрацьовано три важливих законопроекти. Їх мета – сприяти виправленню недоліків чинного законодавства та встановленню більшої справедливості в даній системі. Це проекти законів щодо модернізації солідарної пенсійної системи, впровадження накопичувальних пенсій і реформи соціального страхування.

Крім цього, декілька важливих кроків було реалізовано в Законі «Про державний бюджет».

Зокрема, Законом «Про державний бюджет на 2025 рік» було затверджено норму про застосування у 2025 році обмежувальних коефіцієнтів до пенсій. Це стосуватиметься пенсій, які в 4 чи більше рази перевищують середню пенсію по країні, або 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб. Обмежувальні коефіцієнти застосовуватимуться з огляду на те, що існують умови дуже обмеженого через війну фінансового ресурсу. Не дивлячись на це, пенсійна система має забезпечити виплату пенсій всім без виключення українцям. Обмежуючі коефіцієнти дозволять зменшити величезну різницю між так званими «спеціальними» і загальними пенсіями.

Конкретно мова йде про обмеження пенсій, які на сьогодні можуть становити 60, 80 чи навіть 100 тисяч гривень і вище.

Важливо: обмеження НЕ будуть застосовуватися до пенсій людей, які сьогодні воюють на фронті або брали участь у захисті Батьківщини від агресії рф, починаючи з 2014 року.

На виконання Закону «Про державний бюджет на 2025 рік» Уряд ухвалив постанову, яка визначає розмір цих коефіцієнтів.

Згідно з постановою, до пенсій, які перевищують 10 прожиткових мінімумів (зокрема, розмір яких визначено за рішеннями судів), застосовуватимуться понижувальні коефіцієнти. Механізм працюватиме так: чим вищий розмір пенсії, тим більший коефіцієнт буде застосовуватись.

Зокрема:

  • до частини пенсії, що перевищує 10 прожиткових мінімумів (23 610 грн) та не перевищує 11 прожиткових мінімумів (25 971 грн), буде застосовуватись коефіцієнт 0,5;
  • до частини пенсії, що перевищує 11 ПМ (25 971 грн) та не перевищує 13 ПМ (30 693 грн) – 0,4
  • до частини пенсії, що перевищує 13 ПМ (30 693 грн) та не перевищує 17 ПМ (40 137 грн) – 0,3
  • до частини пенсії, що перевищує 17 ПМ (40 137 грн), та не перевищує 21 ПМ (49 581 грн)- 0,2
  • до частини пенсії, що перевищує 21 ПМ (49 581 грн) – 0,1.

Таким чином, диференціація розмірів пенсій залишається. Але, з урахуванням реалій воєнного часу, обмеженого фінансування і – головне – справедливості й пропорційності нарахування розмірів пенсій, в 2025 році будуть застосовуватися вищезгадані обмеження.

Звертаємо увагу, що обмеження будуть застосовуватися лише на той розмір виплати, яка НЕ є страховою частиною пенсії (тобто для забезпечення якої не сплачувались страхові внески), а є додатковою виплатою від держави за роботу в окремих силових чи інших структурах.

Повідомляється, що під дію норми підпаде близько 17,6 тис. “спеціальних” пенсіонерів.

Звертаємо увагу: рішення про запровадження обмежуючих коефіціентів ухвалено в законі «Про державний бюджет на 2025 рік», бо саме за рахунок коштів держбюджету фінансуються всі видатки на спеціальні пенсії. Застосування обмежень спричинене наявними фінансовими обмеженнями внаслідок воєнного стану. При цьому страхова (тобто забезпечена страховими внесками, і гарантована Конституцією) частина пенсій буде виплачуватись без обмежень. Коефіцієнти застосовуються лише для тієї частини виплати, яка не забезпечена внесками і є додатковим «привілеєм» від держави для певних професій та (чи) категорій осіб. Відтак, своїм рішенням Уряд реалізував норму Закону, визначивши механізм застосування коефіцієнтів.

Джерело: https://www.kmu.gov.ua/

Автор

Залиште коментар