Стан фінансової системи України
Нещодавно Міністр фінансів України Сергій Марченко виступив онлайн на зустрічі міністрів фінансів, голів центробанків країн-членів G7, керівництва МВФ і Світового банку, Європейської комісії та ОЕСР.
Було обговорено стан фінансової системи України, фінансові пріоритети на 2025 рік, реалізацію механізму країн G7 Extraordinary Revenue Acceleration Loans for Ukraine (ERA).
Сергій Марченко відзначив ключову роль G7 у забезпеченні фінансової стабільності в умовах повномасштабної війни. Загалом від партнерів надійшло 106,2 млрд доларів США, понад 85% забезпечено країнами G7 та ЄС. Акцентувалась увага на допомозі Італії під час її головування в G7. Загалом 2024 рік став роком важливих досягнень у залученні міжнародної підтримки.
Міністр розповів про стан економічної та фінансової систем України. Так, незважаючи на серйозні виклики воєнного часу, економіка та державні фінанси України характеризуються стійкістю до наявних викликів. За перші 11 місяців 2024 року економіка зросла на 4%. Податкові та митні доходи державного бюджету за цей період зросли на 1,7 млрд доларів США порівняно з аналогічним періодом минулого року. Пряма бюджетна підтримка у 2024 році вже сягнула 37 млрд доларів США і, як очікується, перевищить 41 млрд доларів США до кінця року.
Але, на жаль, системні обстріли росією енергосистеми України мають негативний вплив, бо збільшують збитки та сповільнюють економічну діяльність. Тому потреба у міжнародній підтримці зберігається. У цьому контексті Сергій Марченко подякував G7 за започаткування ERA Mechanism у розмірі 50 млрд доларів США за рахунок доходів від знерухомлених активів рф.
“Ці кошти дозволять підтримати фінансову стабільність України у 2025 році та будуть розподілені на 2026 та 2027 роки. Цей історичний прецедент змушує росію платити за збитки, завдані Україні. Низку угод вже було підписано, очікуємо надходження перших траншів наприкінці 2024 року та на початку 2025 року”, — сказав він.
Сторони обговорили ключові пріоритети бюджету на 2025 рік. Міністр фінансів наголосив, що 26,3% ВВП буде спрямовано на безпеку та оборону. Важливою задачею є зміцнення внутрішньою фінансової спроможності. Очікується зменшення дефіциту бюджету до 19,4% ВВП з 24,2% у 2024 році.
На завершення Сергій Марченко зазначив, що у 2024 році було впроваджено 199 реформаційних заходів, які сприяють економічній стійкості та залучення зовнішнього фінансування: “У 2025 році зусилля будуть зосереджені на розвитку економіки, реалізації вже розпочатих реформ та створенні підґрунтя для післявоєнного відновлення України”.
Міністр фінансів у зверненні до партнерів підкреслив вирішальну роль міжнародної підтримки та співпраці у боротьбі України за повернення миру на європейський континент.
Джерело: https://www.kmu.gov.ua/news