Нормативна база у сфері протидії корупції
Мін’юстом протягом 2023-2024 років розроблено та направлено до Верховної Ради України низку законопроєктів, які вже набули чинності.
- 10 грудня 2023 року набрав чинності прийнятий Верховною Радою України 08 грудня 2023 року Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України» щодо посилення інституційної спроможності Національного антикорупційного бюро України» (реєстр. № 3502-IX), розроблений Мін’юстом на виконання пункту 3.3.2.3.1. Плану заходів Державної антикорупційної програми на 2023-2025 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2023 р. № 220. Закон № 3502-IX передбачає посилення кадрового потенціалу НАБУ шляхом збільшення граничної чисельності штату Національного антикорупційного бюро України з 700 до 1000 осіб, зокрема, збільшення кількості осіб начальницького складу з 500 до 750 осіб, що забезпечить підвищення ефективності та результативності виконання покладених на НАБУ завдань в частині попередження, виявлення, припинення, розслідування та розкриття корупційних та інших кримінальних правопорушень, віднесених до його підслідності.
- 10 грудня 2023 року набув чинності прийнятий Верховною Радою України 08 грудня 2023 року Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо приведення окремих положень у відповідність до висновків Європейської Комісії щодо України» (реєстр. № 3503-IX), розроблений Мін’юстом з метою врахування висновків Європейської Комісії щодо України, викладених у звіті від 08 листопада 2023 року. Вказаним Законом скасовано обмеження повноважень НАЗК щодо продовження перевірки активів, які вже пройшли процес перевірки, та щодо перевірки майна, набутого декларантами до призначення на посаду державної служби, без шкоди для правил, що застосовуються до національної безпеки під час воєнного стану.
- 01 січня 2024 року набув чинності прийнятий Верховною Радою України 08 грудня 2023 року Закон України «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо посилення самостійності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури» (реєстр. № 3509-IX), розроблений Мін’юстом на виконання пункту 61 Меморандуму про економічну та фінансову політику від 19 червня 2023 року та пункту 56 Меморандуму про економічну та фінансову політику від 24 березня 2023 року.
Вказаним Законом, зокрема, надано Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі статус юридичної особи публічного права, яка має відокремлене майно, що є державною власністю, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням; визначено повноваження керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури як керівника органу прокуратури (для прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури); надано повноважень керівнику САП самостійно визначати структуру, штат та організацію діяльності САП; передбачено створення апарату САП та передбачено окреме фінансування САП; визначено положення щодо процедури конкурсного відбору для призначення на адміністративну посаду в САП та на посаду прокурорів; передбачено вимоги до членів конкурсної комісії; встановлено розміри оплати праці керівника та працівників САП; запроваджено окрему процедуру дисциплінарних проваджень щодо прокурорів САП шляхом створення Спеціалізованої дисциплінарної комісії прокурорів САП; визначено механізм підзвітності керівництва САП, який ґрунтується на оцінці ефективності діяльності САП та проведенні періодичного зовнішнього аудиту її діяльності за участю зовнішніх експертів з міжнародним досвідом.
Також Закон № 3509-IX запроваджує нові правила обчислення строків досудового розслідування, які застосовуватимуться до всіх кримінальних проваджень, досудове розслідування або судовий розгляд у яких не завершено на день набрання чинності законом, тобто до 1 січня 2024 року.
Законом № 3509-IX внесено зміни, зокрема до статті 14 Закону України «Про прокуратуру», встановивши, що загальна чисельність працівників Спеціалізованої антикорупційної прокуратури складає 15 відсотків від встановленої законом граничної чисельності центрального та територіальних управлінь Національного антикорупційного бюро України.
Крім того, Законом № 3509-IX внесено зміни до частини четвертої статті 36 Кримінального процесуального кодексу України та встановлено, що керівник САП (або виконуючий обов’язки керівника), його перший заступник і заступник мають рівні з Генеральним прокурором та його заступниками права на подання апеляційної чи касаційної скарги, заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами незалежно від їх участі у судовому провадженні. Також керівник САП (виконуючий обов’язків), його перший заступник і заступник мають право доповнити, змінити або відкликати апеляційну чи касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, подані ними, керівниками, заступниками керівника або прокурорами САП.
Внесені зміни до статті 218 Кримінального процесуального кодексу України передбачають, що спір про підслідність у кримінальному провадженні, яке може бути віднесено до підслідності НАБУ, вирішується Генеральним прокурором або керівником САП (чи особою, яка виконує його обов’язки).
- Кабінетом Міністрів України було схвалено та внесено на розгляд Верховної Ради України розроблений Міністерством юстиції проєкт Закону України «Про внесення змін до законодавчих актів у зв’язку з прийняттям Закону України «Про адміністративну процедуру» (реєстр. № 10161 від 18 жовтня 2023 року), який прийнято 10 жовтня 2024 року Верховною Радою України № 4017-IX (набрав чинність 15 листопада 2024 року).
Прийнятим Законом приведено до положень Закону України «Про адміністративну процедуру» спеціальні закони, які регулюють адміністративні процедури, до єдиних базових принципів що дозволяє забезпечити якісно новий рівень законодавчої регламентації процедур зовнішньо-управлінської діяльності адміністративних органів, націлених для захисту прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб у відносинах із державою, та запобігає проявам корупції в різних сферах.