Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Євроінтеграція в умовах війни

0 7

Відбувся форум «Право та справедливість: посилення взаємодії в умовах війни». В його межах відбулась дискусійна панель «Євроінтеграція під час війни: захист прав та цінностей», на якій було обговорено ключові досягнення та виклики, з якими стикається Україна на цьому шляху.

Форум відбувся за ініціативи Офісу Віце-прем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції у співпраці з Міністерством юстиції України, Координаційним центром з надання правничої допомоги та за підтримки Програми розвитку ООН в межах проєктів Мережі «Дії ООН проти сексуального насильства під час конфлікту» та флагманського партнерства ПРООН та ЄС «EU4Recovery — Розширення можливостей громад в Україні».

Серед учасників панелі: Ольга Стефанішина, Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України – Міністр юстиції України; Олена Кондратюк, Заступник Голови Верховної Ради України; Денис Маслов, Голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики; Мачей Янчак, Голова Офісу Ради Європи в Україні; Олександр Баранов, директор Координаційного центру з надання правничої допомоги. Також з відеозверненням виступив Майкл МакГрат – Комісар ЄС з питань демократії, юстиції, верховенства права та захисту прав споживачів

Ключовими темами обговорення стали питання адаптації українського законодавства до норм ЄС, розвиток правової системи в умовах воєнного стану, захист постраждалих від війни та створення механізмів притягнення до відповідальності росії за злочини. Неодноразово наголошувалось на важливості співпраці України з міжнародними партнерами, зокрема Радою Європи.

З словом виступала Ольга Стефанішина. Вона розповіла про досягнення України в адаптації законодавства до норм ЄС і підтверджений Єврокомісією прогрес у реформах. «Протягом останніх років проведена титанічна робота щодо адаптації нашого законодавства до права ЄС. Наприкінці жовтня ми отримали підтвердження прогресу щодо реформ і гармонізації законодавства з нормами ЄС у звіті Єврокомісії щодо Пакету розширення. Завершили скринінг першого переговорного кластеру ‘Fundamentals’ та рухаємося до повноцінного відкриття перших кластерів у 2025 році». Також міністерка наголосила на важливості правосуддя під час війни, впровадженні цифрових інструментів, захисті прав дітей, реалізації проєктів для їх підтримки та розвитку правової політики. Особливу увагу було приділено темам безоплатної правничої допомоги, яка розширюється навіть у воєнний час і впровадженню нових законів для забезпечення прав людини.

Крім цього було названо пріоритети подальшої роботи. Серед них: виконання міжнародних стандартів, впровадження цифрових інструментів, стягнення заморожених російських активів для відновлення України, захист постраждалих від війни та притягнення до відповідальності російських посадовців. Всі трансформації мають на меті зміцнення довіри громадян до держави та закладають фундамент для повоєнної відбудови.

Під час зустрічі до слова запрошувалась Олена Кондратюк. Вона підкреслила, що під час війни найбільшою цінністю є людське життя та людський капітал, а також дотримання демократичних свобод і суб’єктності інституцій: парламенту, інституту президентства, судочинства й виконавчої влади. Зауважила, що одним із найбільших викликів є збереження єдності суспільства та розуміння кожним громадянином мети європейської інтеграції. «Найбільший виклик – розʼяснити людям, що саме ми приймаємо в межах євроінтеграції, навіщо і чому від цього стане краще. Бо до Європейського союзу вступають не окремо правова система, окремо банківська чи окремо антикорупційна. До ЄС вступає усе українське суспільство, і люди мають знати, що відбувається в процесі переговорів про вступ».

Особливу увагу Віцеспікерка приділила адаптації законодавства до стандартів ЄС, зокрема, у сфері антикорупційної політики та судової реформи, і необхідності комунікації з громадянами про цей процес. «Дуже важливою цінністю, яка нас об’єднує, є вступ до Європейського Союзу і наша євроінтеграція. За останніми дослідженнями, цей курс підтримує 75% населення України. Це свідчить про те, що парламент, як законодавчий і представницький орган, повинен зробити все можливе, щоб ця мета українського народу стала реальністю. Водночас важливо зберегти національні інтереси та потенціал, а також єдність суспільства, яка дозволяє нам рухатися вперед», – зазначила Олена Кондратюк.

Денис Маслов розповів про фундаментальну роль верховенства права. Адже це невід’ємна ознака європейських демократичних країн. Акцентував увагу на досягненнях у судовій і антикорупційній реформах, а також на важливості розширення системи безоплатної правничої допомоги для постраждалих від воєнних злочинів і переселенців. Умови війни, за його словами, вимагають оперативного законодавчого реагування, що український парламент реалізує у тісній співпраці з міжнародними партнерами та громадянським суспільством.

Мачей Янчак висловив підтримку України в межах мандату Ради Європи. Він підкреслив важливість співпраці у питаннях забезпечення верховенства права, захисту прав людини та створення механізмів компенсації для постраждалих від війни. Детально обговорили питання  захисту дітей, постраждалих від війни, та реформи, які сприятимуть інтеграції України до Європейського Союзу.

Виступив із відеозверненням Майкл МакГрат, Комісар ЄС з питань демократії, юстиції, верховенства права та захисту прав споживачів. Він зазначив, що Україна досягла значного прогресу на шляху до вступу у ЄС. Відмітив позитивні зміни у судовій реформі та боротьбі з корупцією, і підкреслив важливість створення Дорожньої карти щодо верховенства права. При цьому уточнив, що така Дорожня карта має бути зосереджена на ключових пріоритетах реформ, які вже були виділені Європейською комісією.

Комісар говорив про необхідність притягнення росії до відповідальності за воєнні злочини, підтримку спеціального трибуналу та фінансову допомогу Україні. Завершуючи, запевнив у довготривалій підтримці України з боку ЄС.

Зі спеціальним словом виступив Олександр Баранов. Він презентував розвиток та досягнення системи безоплатної правничої допомоги в Україні за 2012–2024 роки. Розповів про створення та масштабування системи на всю країну, про зміни підходів до надання правничих послуг,  зокрема вразливим групам населення та про реагування на виклики часу. Так, система БПД з початку повномасштабної війни посилила роботу контактного центру для надання послуг телефоном та розвиває онлайн-сервіси, щоб правничі послуги були завжди доступними. За два останні роки юристи системи надали понад 100 тис. консультацій онлайн.

Джерело: https://minjust.gov.ua/news

Автор

Залиште коментар