Внесення змін до установчих документів громадського об’єднання зі статусом юридичної особи
Відповідно до Закону України «Про громадські об’єднання» (далі – Закон) громадське об’єднання (далі ГО) – це добровільне об’єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів. Засновниками можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, які досягли 18 років, а молодіжної та дитячої громадської організації – 14 років.
За організаційно-правовою формою ГО утворюється як громадська організація або громадська спілка.
Ст. 11 Закону закріплює, що статут ГО має містити відомості про:
·найменування громадського об’єднання та за наявності – скорочене найменування;
·мету (цілі) та напрями його діяльності;
·порядок набуття і припинення членства (участі) у громадському об’єднанні, права та обов’язки його членів (учасників);
·повноваження керівника, вищого органу управління, інших органів управління (далі – керівні органи) громадського об’єднання, порядок їх формування та зміни складу, термін повноважень, а також порядок визначення особи, уповноваженої представляти громадське об’єднання, та її заміни (для громадських об’єднань, що не мають статусу юридичної особи);
·періодичність засідань і процедуру прийняття рішень керівними органами громадського об’єднання, у тому числі шляхом використання засобів зв’язку;
·порядок звітування керівних органів громадського об’єднання перед його членами (учасниками);
·порядок оскарження рішень, дій, бездіяльності керівних органів громадського об’єднання та розгляду скарг;
·джерела надходження і порядок використання коштів та іншого майна громадського об’єднання;
·порядок створення, діяльності та припинення діяльності відокремлених підрозділів громадського об’єднання (у разі їх створення громадським об’єднанням, яке має намір здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи);
·порядок внесення змін до статуту;
·порядок прийняття рішення щодо саморозпуску або реорганізації громадського об’єднання, а також щодо використання його коштів та іншого майна, що залишилися після саморозпуску, – для громадського об’єднання, яке має намір здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи.
Порядок державної реєстрації змін до установчих документів ГО, яке має статус юридичної особи, регулюється Цивільним кодексом України, Законом України «Про громадські об’єднання» та Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань».
Як роз’яснює Мін’юст, у разі внесення змін до статуту громадського об’єднання, їх необхідно внести і до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі- Єдиний державний реєстр). Для цього існує адміністративна послуга з державної реєстрації змін до відомостей про ГО, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів.
Така реєстрація сприяє відкритості, ефективності та підвищенню рівня співпраці між конкретним ГО та громадянами, які можуть бути її членами, волонтерами чи навіть користувачами послуг.
Для державної реєстрації змін до відомостей про ГО, що містяться в Єдиному державному реєстрі, документи подаються керівником об’єднання або представником на підставі нотаріально посвідченої довіреності (крім випадку, якщо відомості про повноваження цього представника містяться в Єдиному державному реєстрі). Документи можна подати особисто заявником до територіального органу Міністерства юстиції України за місцезнаходженням ГО або до центру надання адміністративних послуг. Розгляд таких документів здійснюється не пізніше трьох робочих днів з дати їх подання.
Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» встановлено плату: адміністративний збір становить 0,1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленому законом на 1 січня календарного року, в якому подаються відповідні документи для проведення реєстраційної дії, та округлюються до найближчих 10 гривень. Прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 1 січня 2024 року, становить 3028 гривень.
Державна реєстрація у скорочені строки проводиться виключно за бажанням заявника у разі внесення ним додатково до адміністративного збору відповідної плати у розмірах, передбачених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1133 «Про надання послуг у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань у скорочені строки».
Окрім цього, слід звернути увагу, що адміністративний збір не справляється за державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, фізичну особу – підприємця та громадське формування, що не має статусу юридичної особи, у тому числі змін до установчих документів, пов’язаних з приведенням їх у відповідність із законами.
Також, адміністративний збір не справляється за проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичних осіб та їхніх установчих документів, змін до відомостей про громадські формування, пов’язані із змінами в адміністративно-територіальному устрої України, а також зміни місцезнаходження юридичної особи у зв’язку із зміною назви (перейменуванням) скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів тощо.
У випадку якщо законами визначено строк для приведення у відповідність до них, адміністративний збір не справляється при внесенні змін до відомостей, у тому числі змін до установчих документів, у строк, визначений цими законами (ст. 36 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань»)
Важливо, що у разі відмови в державній реєстрації адміністративний збір не повертається. А якщо протягом місяця з дня прийняття рішення про відмову заявник повторно подав документи для відповідної державної реєстрації, адміністративний збір не справляється.
Джерело: https://minjust.gov.ua/news/