«Пробація – новий імпульс реформи»: відбулася міжнародна конференція з питань кримінальної юстиції
У Києві відбулася міжнародна конференція з питань кримінальної юстиції «Пробація – новий імпульс реформи», присвячена восьмій річниці з дня прийняття Закону України «Про пробацію». Керівництво Мін’юсту, європейські та національні експерти, правники, представники організацій громадського суспільства, волонтери висловили свою позицію щодо можливих шляхів створення безпечного суспільства, яке прагне жити без правопорушень. Крім того, обговорили актуальні питання розвитку системи кримінально-правових санкцій і заходів, пов’язаних із застосуванням альтернативних ув’язненню видів покарань.
Пробація – прогресивний підхід до виконання покарань, який не передбачає позбавлення волі. Замість цього він допомагає правопорушникам адаптуватися до життя у суспільстві та виправитися. Наприклад, виконувати громадські роботи. Пробація важлива для держави та суспільства, оскільки обходиться державі в 10 разів дешевше, ніж ув’язнення. До того ж, суспільство позитивно впливає на процес відновлення особистості засудженого, у той час як останній зберігає сімейні відносини, роботу, житло тощо.
«На сьогодні вже зроблено багато в питаннях цифровізації системи пробації, що дало змогу ефективно працювати в нових реаліях війни та не втратити базу даних документів на окупованих територіях. Разом із тим, ще є над чим працювати, особливо – з причинами вчинення злочинів з тим, щоб люди в нашому суспільстві реально змінювались. Тож, наше завдання на наступні кілька років – це перевести нашу систему пробації на науковий підхід, адже він важливий в оцінці інструментів, які ми використовуємо у роботі з правопорушниками», – зазначив під час вступного виступу Міністр юстиції України Денис Малюська.
Пробація є альтернативою саме короткострокового позбавлення волі і на практиці довела свою ефективність. Пробація вже сьогодні має своє законодавство, яке вдосконалюється та розширюється, сучасну ІТ-систему, прогресивні робочі інструменти, серед яких оцінка ризиків, корекційні програми, а також професійну команду. На практиці 90% рекомендацій системи пробації застосовується у судових рішеннях.
«Напрями пробації на наступні кілька років – це вдосконалення ІТ-напряму, відновлення інфраструктури, збільшення кількості модельних офісів по Україні, вдосконалення та розвиток пробаційних інструментів, а також сучасна та гнучка система підвищення кваліфікації персоналу та комунікація із світом – українське суспільство має дізнатися більше про переваги пробації над класичним покаранням у виді позбавлення волі», – наголосила заступник Міністра юстиції Олена Висоцька.
«Ухвалення Закону України «Про пробацію» вісім років тому – стратегічне рішення. За цей час система допомогла тисячам наших громадян, і на цьому її активність не закінчується. У майбутньому ми плануємо вдосконалити перелік видів покарань, які не пов’язані із позбавленням волі», – зазначив директор Державної установи «Центр пробації» Олег Янчук.
Також варто зазначити, що відповідні зміни законодавства України є ключовою складовою справжніх реформ в системі пробації.
Довідково
Міжнародна конференція «Пробація – новий імпульс реформи» проводилась за підтримки Проекту ЄС «Право-Justice».
Національна система пробації є частиною Державної кримінально-виконавчої служби у структурі Міністерства юстиції України як Державна установа «Центр пробації» (діяльність якої розповсюджується на територію всієї держави). Підрозділи пробації (573 офіси пробації) наявні в усіх адміністративно-територіальних одиницях країни. Функції та завдання пробації виконує понад 3 тисячі працівників.
Закон України «Про пробацію» визначає три види пробації відповідно до її функцій: досудову, наглядову та пенітенціарну. Від початку впровадження пробації в Україні зберігається тенденція збільшення кількості засуджених, які відбувають покарання без позбавлення волі. Наразі співвідношення тих, хто відбуває покарання на пробації до тих, які утримуються в колоніях, удвічі більше.
За 2022 рік через нагляд пробації пройшли більше 110 тис. клієнтів. З початку 2022 року підготовлено більше 11 тис. досудових доповідей. У рамках пенітенціарної пробації понад 5,5 тис. осіб отримали допомогу при звільненні з установ виконання покарань.
Також на пробацію в Україні покладено виконання адміністративних (не кримінальних) санкцій, пов’язаних з безоплатними роботами у громаді, а також з оплачуваними роботами боржників по аліментах на дітей – суспільно корисні роботи (у 2022 році понад 11 тис. осіб пройшли по обліку уповноважених органів з питань пробації).
Воєнний стан зумовив необхідність внесення змін до нормативно-правових актів, що регулюють діяльність органів пробації.
Так, внесеними у 2022 році змінами до низки нормативно-правових актів пробації передбачено можливість викликати обвинуваченого для складання досудової доповіді з використанням технічних засобів електронних комунікацій: електронною поштою, текстовим повідомленням з використанням мобільного зв’язку. У такий же спосіб можливо ознайомлювати обвинувачених з текстом складеної досудової доповіді.
03 березня 2022 року внесено зміни до Кримінального кодексу України, якими встановлено кримінальну відповідальність за колабораційну діяльність. На сьогодні на обліку органів пробації перебуває 447 таких осіб. Серед них 124 особи, засуджені за колабораційну діяльність.
Продовжується робота щодо розширення застосування альтернативних покарань, наближення альтернативних санкцій в Україні до міжнародних стандартів. Тому у Верховній Раді України зареєстровано законопроекти, які передбачають значні зміни у системі застосування та виконання покарань, зокрема щодо розширення функцій пробації:
· введення нового покарання у виді пробаційного нагляду;
· робота пробації з умовно-достроково звільненими з установ виконання покарань;
· застосування засобів електронного моніторингу;
· удосконалення інституту застосування «громадських робіт».
Міністерство юстиції України