Зміна місця реєстрації – одна із найпопулярніших послуг у нашій країні та найбільш складних у отриманні
Зміна місця реєстрації – одна із найпопулярніших послуг у нашій країні та найбільш складних у отриманні
До реформи отримати її було справжнім квестом. Вся процедура займала від трьох днів, якщо пощастить. Але часто процес розтягувався на два тижні.
Черги, талончики, стреси, квитанції. Та перерви на обід з 13 до 14. Потрібно було двічі йти у ЦНАП. У першому випадку, щоб подати заяву на зміну місця реєстрації. У другому випадку, щоб отримати результат послуги. Якщо ви реєструєтесь не у власному житлі, то вам треба прийти у ЦНАП із власником житла, який б підтвердив реєстрацію.
А військовозобов’язаним треба ще й військкомати відвідати, щоб знятися з обліку в одному місті та стати в іншому. Звісно, походи у військкомат теж супроводжувалися чергами, паперовою тяганиною та медкомісією. Якщо все скласти, то змінити місце реєстрації займає плюс-мінус безкінечність часу.
А що в світі
За кордоном ситуація із зміною прописки краща. Можна приходити із документами у держустанови, бронювати час для відвідування, спілкуватися із чиновниками, якщо є бажання. А можна все зробити онлайн. Ось кілька прикладів.
Естонія процес зміни прописки цифровізувала. Можна надіслати заяву, підтверджену електронним підписом, на пошту, а можна — повідомити місцеві органи управління про переїзд через особистий кабінет в Електронному реєстрі народонаселення. У Литві змінити місце реєстрації можна через портал державних послуг за допомогою однієї заяви у власному акаунті.
У Польщі вже три роки працює e-meldunek. Змінити місце реєстрації можна на сайті держпослуг. Для цього треба залогінитися в кабінеті та заповнити заяву — і все. У Швеції місце реєстрації можна змінити на сайті державної податкової агенції: треба лише зайти у власний кабінет та заповнити заяву. Повідомлення оброблять органи місцевої влади та внесуть зміни в реєстр.
Як це працювало в Україні та як зміниться
Це парадокс: держава вимагає від вас документ, яким сама ж і володіє. Чому так? П’ять років тому було прийнято закон про створення реєстрів для кожної громади. Так їх стало більше 7 тисяч і вони не були пов’язані між собою зовсім. А із Єдиним державним демографічним реєстром тим паче. Обміну інформацією стосовно місця реєстрації громадян крім паперового не було.
Це парадокс: держава вимагає від вас документ, яким сама ж і володіє
Наприклад, ви хотіли б зареєструватися у новій територіальній громаді. Громада надсилає листа до вашого міста та окремо до демографічного реєстру. Дуже заплутаний шлях, який значно уповільнював процес. Лист міг загубитися та знайтися значно пізніше або взагалі не дійти.
Як зміниться ця процедура? Тепер усі територіальні громади зобов’язані передавати інформацію в демографічний реєстр в електронному вигляді. Розроблено спеціальний інструмент на базі Демографічного реєстру, який збирає дані з реєстру однієї громади та автоматично підтягує їх до реєстру іншої. А сільські громади, які вели реєстр в таблицях Excel, або в паперових журналах, тепер матимуть змогу працювати в електронній базі.
Також ми вперше в історії підключилися до реєстру військовозобов’язаних. Зараз Дія робить запит до цього реєстру та відомості про нове місце реєстрації після його зміни автоматично передаються для зміни обліку зі старого військомата в новий. Це означає, що змінювати реєстрацію тепер можна без відвідування військомату взагалі. Треба зазначити, що це стосується людей, у яких все в порядку із документами. Якщо у вас немає, наприклад, військового квитка, то сходити у військомат для його оформлення все ж прийдеться.
Наразі послуга працює у семи містах — Київ, Харків, Рівне, Луцьк, Кривий Ріг, Маріуполь та Вінниця. Вона доступна для власників ID-карток. Нова реєстрація буде відображатися у вашій Дії — у внутрішньому або закордонному паспорті. Наступний крок — можливість зміни місця реєстрації онлайн і для паперових паспортів.
Нещодавно в першому читанні було прийнято законопроєкт про зміну місця реєстрації онлайн. Це означає, що ми на крок ближче до скасування штампу в паспорті-книжечці або паперової довідки до ID-картки, які треба було носити разом.
Перехід цієї послуги у цифровий формат — приклад держави, як ефективного сервісу, що дійсно допомагає, а не заважає. І це лише початок змін. Завдяки цифровізації ми зможемо перевести 100% послуги в онлайн та побудувати зручну державу, де кожен отримуватиме послуги тоді і як це зручно йому. Без черг, поїздок, корупції та бюрократії.
Михайло Федоров
Віцепрем’єр-міністр України, міністр цифрової трансформації