Верховна Рада прийняла законопроект, який дозволить застосування гарантійних зобов’язань в електронному вигляді.
Верховна Рада прийняла законопроект №4185, який дозволить застосування гарантійних зобов’язань в електронному вигляді. Іншими словами – не потрібно буде зберігати паперові документи на придбану техніку.
Замість цього пропонується відразу ж в момент покупки зареєструвати її на сайті виробника. За задумом авторів даного законопроекту, такий крок поліпшить обслуговування споживачів і дозволить оцифрувати бізнес-процеси учасникам ринку.
Про те не все так просто з е-гарантіями
Заступник голови правління Союзу споживачів України (СПУ) Олег Цільвік вказав на деякі невідповідності в законопроекті №4185. Зокрема, незрозуміло, хто саме повинен видавати електронні зобов’язання.
“Продавець іноді взагалі не має відношення до виробника. І яким способом продавець забезпечить наявність на сайті виробника можливості зареєструвати гарантію – незрозуміло”, – дивувався він.
Правильно було б розділити інформацію про електронні гарантії і про експлуатаційні документах, вважає експерт.
За його словами, це різні речі і не потрібно заплутувати споживачів.
Вагома частина товарів, походження яких неможливо встановити і підтвердити, в Україні продається “перекупниками”. Що вже говорити про контрабандні або контрафактних поставках. Незрозуміло, як в таких випадках буде забезпечуватися електронна гарантія, зазначив Цільвік.
Він розповів, що часто в Україні можна зустріти “гарантію від виробника” на кілька місяців. Тоді як в Європі поширеною практикою є надання гарантійних зобов’язань терміном на 24 місяці.
Тому якщо реєструвати покупку відразу ж на сайті виробника, то можна буде дізнатися, чи поширюється гарантія на нашу країну і який її термін. Таким способом можна дізнатися, наскільки офіційний товар набуває покупець.
За його словами, законопроект №4185 частково охоплює напрацювання, які закладені в новому комплексному законі про захист прав споживачів – в тій частині, яка стосується цифровізації. В цілому він позитивно оцінив зазначений документ.
“В принципі він повинен внести якісь позитивні зрушення для сегмента електронної комерції”, – підкреслив експерт. Відзначивши, що споживачі в усьому світі “дуже часто втрачають і чеки, і технічні паспорти” від придбаної техніки.
Коли можна прямо на сайті виробника зареєструвати покупку, відстежувати гарантійний термін – це зручно, констатував Олег Цільвік.
Крім цього, за бажанням прямо в особистому електронному кабінеті можна продовжити гарантію або післягарантійне обслуговування. Такий інструмент незамінний у випадках, коли виробник допустив шлюб і оголошує кампанії з відкликання своєї продукції. При цьому, природно, компенсуючи незручності своїм клієнтам.
Даний законопроект вигідний і для учасників ринку, підкреслив один з керівників Союзу споживачів України. Адже роздрукувати технічний паспорт, гарантійний талон – це додаткові витрати часу і коштів.
“Особливо коли великі виробники розміщують на своїх гарантійних талонах певні захисні елементи”, – зазначив він.
Ще одна з вигод для рядових споживачів, на думку Цільвік, пов’язана з зручністю для покупців. “Продавець буде вносити всю необхідну інформацію – за бажанням споживача – відразу на місці в базу виробника”, – розповів він. Тому що чимало користувачів стикаються з труднощами, намагаючись зробити це самостійно.
Важливий пункт – на підготовку до запропонованих нововведень відводиться три місяці. А на цю сферу поширюються вимоги закону про державну мову. Виникає питання, чи встигнуть виробники перекласти українською мовою всі свої реєстри. “Я не впевнений”, – підкреслив Олег Цільвік.
Учасники ринку підтримали дану ініціативу і курс на оцифровку бізнесу. СЕО мережі MOYO Валентин Івакін назвав зазначену новацію корисною і зручною, адже паперові гарантійні документи “мають тенденцію губитися”.
“В електронному вигляді все спрощується. До того ж, якщо продавець ще й надає можливість реєстрації в особистому кабінеті, в якому зберігається вся історія покупок в зв’язці: замовлення + фіскальний чек + гарантійний талон – це і зовсім ідеальний сценарій”, – підкреслила вона.
За його словами, з точки зору бізнесу – продавців – законопроект №4185 запропонував спрощення діючих процедур як в момент продажу, так і при гарантійних або сервісних зверненнях. Це дозволить більш якісно і швидше обслуговувати клієнтів.
Природно, зазначив він, будуть оптимізовані процеси, які залишаються “за кадром” і покупець про них не знає. Наприклад, взаємодія з сервісними центрами або безпосередньо з виробником.
За повідомленням ЗМІ.