Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Держпраці позбавили надповноважень. Перевірки будуть проходити за новою процедурою.

0 187

Держпраці позбавили надповноважень. Перевірки будуть проходити за новою процедурою: що змінилося
Держпраці позбавили надповноважень. Перевірки будуть проходити за новою процедурою: що змінилося –
Перевірки інспекторів Держпраці більше не будуть лякати бізнес. Але рішення суду ще можуть оскаржити

В кінці квітня 2021 року розглядаючи окремі позови підприємців, Окружний адміністративний суд Києва ухвалив вважати протиправним постанову Кабміну №823 від 21 серпня 2019 року.

Згідно з урядовим документом, протягом практично двох останніх років інспектори праці могли здійснювати цілий комплекс різних перевірок фірм і були наділені дуже широкими повноваженнями.

Так, підставою для такої перевірки могла стати будь-яка інформація за результатами громадського контролю або запиту народного депутата.

Також інспектор, яким міг бути будь-який працівник органу місцевого самоврядування без певного досвіду, мав право безперешкодно і без попередження в будь-який момент (навіть вночі) приходити в виробничі, торгові, офісні або складські приміщення.

Перевіряючий мав право ознайомитися з усіма документами, опитувати будь-якого працівника як на його робочому місці, так і вдома, при цьому підключаючи до процесу представників Нацполіціі.

Формально такі перевірки повинні були проводитися з метою реагування на порушення трудового законодавства керівниками різних компаній і підприємств, як, наприклад, наймання працівника без офіційного працевлаштування, оформлення на неповний робочий день без документації і т.д.

Однак перевірки інспекторами перетворилися на справжній кошмар для бізнесу. Часто інспекції не мали навіть відношення і розуміння трудового законодавства.

У нинішньому рішенні суду йдеться, що такою постановою Кабмін протиправно розширив повноваження перевіряючих.

З цим, природно, згодні і самі підприємці. За словами глави ВГО “Союз захисту підприємців” Сергія Доротича, “все повинно підкорятися в Україні законам прямої дії, а не різним постановам, як це було протягом останніх двох років”.

“Зараз, думаю, все буде відбуватися відповідно до законодавства про працю, де, зрозуміло, інспектори не наділені такими серйозними повноваженнями. Однак я не виключаю, що Кабмін і далі буде продовжувати порочну практику штампування цілого ряду підзаконних актів, де будуть значно розширені повноваження різних органів . Але те, чого ми домоглися 28 квітня, вважаю без перебільшення великою перемогою “, – говорить Доротич.

Говорячи про дії постанови №823, експерт зазначає, що інспектори праці “кошмарили” бізнес в повному сенсі цього слова: блокувалася робота, посадових осіб і найманих працівників залякували, підприємці масово скаржилися в різні галузеві організації на діяльність Держпраці.

“Постанову №823 на даний момент визнано протиправним і нечинним. Але рішення не вступило в законну силу. Чи вистоїть воно в апеляції – ще не відомо. Тому потрібно почекати і спостерігати”, – відзначає керуючий партнер юридичної компанії “Наказ” Філіп Орлов.

Так чи інакше, додає юрист, в постанові є серйозні порушення законодавства, які стануть сильними аргументами для будь-якої апеляції на користь визнання документа неправомочним.

“Це і рішення керівника органу контролю про проведення інспекційних перевірок, яке було прийнято за результатами збору інформації, отриманої з ЗМІ. Не зрозуміло, яка інформація могла стати таким приводом? Тобто, прочитавши щось в інтернеті, Держпраці міг направити своїх співробітників до підприємцю. Це також і право інспектора заходити в будь-які приміщення фірми і переглядати будь-які документи “, – помічає Орлов.

Вищезгадана постанова Кабміну насправді регулювала не відносини між роботодавцем і найманим працівником (ці відносини регулюються Кодексом законів про працю), а надавало репресивні повноваження одному з державних органів (Держпраці), вважають юристи.

У підсумку вся діяльність цієї структури зводилася до постійного тиску на бізнес.

“Держава замість створення законодавчого поля для формування сучасних взаємин між роботодавцем і працівником, прийняття нового трудового законодавства, реформування системи оподаткування, при якій бізнесу було б вигідно вибудовувати відносини з працівниками в повній відповідності з законом, вирішило піти шляхом надання одному з органів безмежних повноважень , що виливалося в більшості випадків в тиск на бізнес “, –  кажуть експерти.

Однак потрібно дивитися і правді в очі: в Україні не оформлені належним чином наймані працівники – це, скоріше, правило, ніж виняток.

Проте це питання сьогодні потрібно розглядати набагато ширше. Адже неоформлення найманих працівників не виникає просто так за примхою підприємців. За всім цим криється велика і часом непосильний податковий тягар, який держава наклала на бізнес.

Це і процвітаюча корупція, яка не дозволять країні і окремим підприємствам, і фірмам цивілізовано розвиватися, включаючи і питання дотримання трудового законодавства.

За публікаціями у ЗМІ.

Автор

  • Вищу юридичну освіту Віктор Семенович Ковальський отримав у 1977 році на юридичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка. У 1980 році завершив навчання в аспірантурі, отримав звання кандидата юридичних наук. Згодом отримав звання доктора юридичних наук. Життєве кредо: «Казати правду і нічого крім правди». Говорячи про професійні інтереси, він називає книги: не лише фахові, а просто змістовні й корисні. Серед його наукових інтересів: теорія права і держави; права людини; правоохоронна діяльність; трансформації правого мислення. Цій науковій тематиці присвячено майже 500 наукових, науково-практичних, публіцистичних публікацій. Педагог і науковець має численні державні нагороди. Зокрема, почесні грамоти Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України, відзнаки юридичних відомств, установ та організацій. Головним досягненням Віктор Семенович вважає своїх дітей, які пішли батьківським шляхом. На другому місці – створення першого українського юридичного видавництва «Юрінком Інтер» та газети «Юридичний вісник України». Він вдячний за підтримку колегам та авторам, а також читачам, кількість яких за майже 30 років діяльності видавництва та газети щороку збільшується. Під час цьогорічного конкурсу «Учитель року» Віктор Семенович очікує віднайти кращих знавців-педагогів з основ правознавства в українській школі, а ще – інтерв’ювати переможців та поширити їхній досвід через соціальні мережі та газету «Юридичний вісник України».

    Переглянути мареріали

Залиште коментар