Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Постанова КГС ВС щодо включення до складу ліквідаційної маси боржника – ФОП майна, яке є предметом застави банку

0 127

Господарський суд Харківської області ухвалою у справі № 5023/5622/12 про банкрутство фізичної особи – підприємця відмовив у задоволенні заяви Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «ВТБ Банк» про визнання недійсними результатів аукціону з продажу нерухомого майна (квартири) банкрута.

Місцевий господарський суд виходив із встановлених обставин проведення оспорюваного аукціону з дотриманням вимог чинного законодавства щодо порядку продажу майна банкрута в ліквідаційній процедурі. Суд дійшов висновку, що права малолітніх осіб, зареєстрованих у спірному житловому приміщенні, на користування квартирою не були порушені.

Постановою Східного апеляційного господарського суду ухвалу суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове рішення, яким визнано недійсними результати аукціону з продажу майна банкрута. За висновком суду апеляційної інстанції відчуження спірної квартири боржника, право на користування якою за фактом народження мають його малолітні діти, без одержання ліквідатором дозволу органу опіки і піклування на продаж такого майна і порушення за наслідком проведення оспорюваного аукціону прав та законних інтересів малолітніх дітей боржника, які фактично зареєстровані та проживають у спірній квартирі, на користування таким житлом є підставою для визнання недійсним правочину з відчуження спірної квартири з аукціону в порядку ч. 6 ст. 203 та ч. 1 ст. 215 ЦК України.

Верховний Суд скасував ці судові рішення та передав справу на новий розгляд, вказавши на таке.

Надаючи оцінку повноті та законності дій ліквідатора банкрута під час підготовки оспорюваного аукціону з відчуження майна банкрута цілісним майновим комплексом, до складу якого увійшла спірна трикімнатна квартира, місцевий та апеляційний господарські суди не перевірили, чи дотримав ліквідатор порядку формування ліквідаційної маси. Крім того, не було перевірено, чи наявні спеціальні підстави, передбачені Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», які унеможливлюють продаж у ліквідаційній процедурі у справі про банкрутство майна фізичної особи, яке було предметом іпотеки за валютним кредитом, єдиним місцем проживання боржника та його сім’ї, а також не забезпечувало зобов’язань, пов’язаних із підприємницькою діяльністю боржника.

Водночас Верховний Суд звернув увагу, що подальший розгляд цієї справи має здійснюватися відповідно до положень кн. 4 «Відновлення платоспроможності фізичної особи» Кодексу України з процедур банкрутства, які визначають особливості провадження у справі про банкрутство фізичної особи з моменту введення в дію цього Кодексу (з 21 жовтня 2019 року).

Детальніше з текстом постанови КГС ВС від 10 вересня 2020 року у справі № 5023/5622/12 можна ознайомитися за посиланням http://reyestr.court.gov.ua/Review/91622187.

Автор

  • Вищу юридичну освіту Віктор Семенович Ковальський отримав у 1977 році на юридичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка. У 1980 році завершив навчання в аспірантурі, отримав звання кандидата юридичних наук. Згодом отримав звання доктора юридичних наук. Життєве кредо: «Казати правду і нічого крім правди». Говорячи про професійні інтереси, він називає книги: не лише фахові, а просто змістовні й корисні. Серед його наукових інтересів: теорія права і держави; права людини; правоохоронна діяльність; трансформації правого мислення. Цій науковій тематиці присвячено майже 500 наукових, науково-практичних, публіцистичних публікацій. Педагог і науковець має численні державні нагороди. Зокрема, почесні грамоти Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України, відзнаки юридичних відомств, установ та організацій. Головним досягненням Віктор Семенович вважає своїх дітей, які пішли батьківським шляхом. На другому місці – створення першого українського юридичного видавництва «Юрінком Інтер» та газети «Юридичний вісник України». Він вдячний за підтримку колегам та авторам, а також читачам, кількість яких за майже 30 років діяльності видавництва та газети щороку збільшується. Під час цьогорічного конкурсу «Учитель року» Віктор Семенович очікує віднайти кращих знавців-педагогів з основ правознавства в українській школі, а ще – інтерв’ювати переможців та поширити їхній досвід через соціальні мережі та газету «Юридичний вісник України».

    Переглянути мареріали

Залиште коментар