Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Постанова КГС ВС щодо визначення вартості активів АТ для вчинення значного правочину

0 163

Акціонер звернувся до господарського суду з позовом до ЗАТ про визнання недійсним рішення позачергових загальних зборів акціонерів ЗАТ з питання  порядку денного, яким схвалено правочини, що були укладені протягом 2017 року.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням порядку реалізації права позивача, який зареєструвався для участі в загальних зборах і голосував проти прийняття загальними зборами рішення про схвалення значного правочину, вимагати здійснення обов’язкового викупу акціонерним товариством належних йому простих акцій.

Господарський суд рішенням у справі № 925/1224/18, залишеним без змін постановою апеляційного господарського суду, позов задовольнив повністю.

Переглядаючи рішення судів попередніх інстанцій за касаційною скаргою ЗАТ, КГС ВС закрив касаційне провадження в частині підстави, передбаченої п. 1 ч. 2 ст. 287 ГПК України; у частині підстави, передбаченої п. 3 ч. 2 ст. 287 ГПК України, касаційну скаргу залишив без задоволення. Рішення господарського суду та постанову апеляційного господарського суду залишено без змін.

Вирішуючи питання про правильне застосування у подібних правовідносинах норм п. 4 ч. 1 ст. 2 та ч. 2 ст. 70 Закону України «Про акціонерні товариства», КГС ВС виходив з такого.

Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 70 Закону України «Про акціонерні товариства» ринкова вартість майна, що є предметом значного правочину, визначається з урахуванням ПДВ.

У пунктах 4, 5 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою КМУ від 28 лютого 2000 року № 419 (у редакції, що діяла на момент вчинення правочину), передбачено, що датою подання фінансової звітності для підприємства вважається день фактичної її передачі за належністю, а в разі надсилання її поштою – дата одержання адресатом звітності, зазначена на штемпелі підприємства зв’язку, що обслуговує адресата. Річна фінансова звітність повинна бути подана не пізніше 28 лютого наступного за звітним року.

Якщо значний правочин вчиняється до 28 лютого поточного року і, відповідно, підприємство не виконало свого обов’язку щодо подання фінансової звітності за минулий рік, то в такому разі вартість активів для цілей цього Закону визначається за даними останньої річної фінансової звітності акціонерного товариства, яка була подана відповідно до п. 4 Порядку подання фінансової звітності станом на момент вчинення значного правочину.

З метою дотримання порядку, встановленого для прийняття рішення про надання згоди на вчинення значного правочину (його схвалення), слід виходити із даних останньої оприлюдненої фінансової звітності станом на момент вчинення такого правочину, а не з тієї, яка буде оприлюднена в майбутньому, хоч і в установлені для цього строки.

Із повним текстом постанови КГС ВС від 9 вересня 2020 року у справі № 925/1224/18 можна ознайомитися за посиланням http://reyestr.court.gov.ua/Review/91466069.

Автор

  • Вищу юридичну освіту Віктор Семенович Ковальський отримав у 1977 році на юридичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка. У 1980 році завершив навчання в аспірантурі, отримав звання кандидата юридичних наук. Згодом отримав звання доктора юридичних наук. Життєве кредо: «Казати правду і нічого крім правди». Говорячи про професійні інтереси, він називає книги: не лише фахові, а просто змістовні й корисні. Серед його наукових інтересів: теорія права і держави; права людини; правоохоронна діяльність; трансформації правого мислення. Цій науковій тематиці присвячено майже 500 наукових, науково-практичних, публіцистичних публікацій. Педагог і науковець має численні державні нагороди. Зокрема, почесні грамоти Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України, відзнаки юридичних відомств, установ та організацій. Головним досягненням Віктор Семенович вважає своїх дітей, які пішли батьківським шляхом. На другому місці – створення першого українського юридичного видавництва «Юрінком Інтер» та газети «Юридичний вісник України». Він вдячний за підтримку колегам та авторам, а також читачам, кількість яких за майже 30 років діяльності видавництва та газети щороку збільшується. Під час цьогорічного конкурсу «Учитель року» Віктор Семенович очікує віднайти кращих знавців-педагогів з основ правознавства в українській школі, а ще – інтерв’ювати переможців та поширити їхній досвід через соціальні мережі та газету «Юридичний вісник України».

    Переглянути мареріали

Залиште коментар