Позитив і негатив підвищення мінімалки
25 серпня парламент прийняв в цілому президентський законопроект № 3963 про збільшення мінімальної заробітної плати в Україні вже в цьому році.
Закон вступить в силу на наступний день після його офіційної публікації. В ньому передбачено, що з 1 вересня мінімальна зарплата становитиме:
– в місячному розмірі – 5 000 грн (зараз 4723 грн);
– в погодинному розмірі – 29,2 грн (зараз 28,31 грн).
При цьому Кабмін повинен забезпечити з 1 вересня підвищення розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника I тарифного розряду Єдиної тарифної сітки (ЄТС) розрядів, а також коефіцієнтів з оплати праці працівників бюджетної сфери. Буде збережено співвідношення між розмірами посадового окладу працівника I тарифного розряду ЄТС та мінімальною заробітною платою, що склалося в поточному році – 44,5%. Держбюджету для цього потрібно збільшення витрат на 4 млрд грн”, – розповів під час виступу у Верховній Раді міністр фінансів Сергій Марченко. Збільшення витрат на виплату підвищених розмірів мінімальної заробітної плати та посадового окладу працівника I тарифного розряду ЄТС буде здійснено:
– за рахунок економії видатків за бюджетною програмою “Обслуговування державного боргу” в сумі 3,5 млрд грн, що пов’язано, зокрема, з відхиленням фактичного курсу національної валюти по відношенню до іноземних в порівнянні з прогнозними, який використовувався при підготовці держбюджету на 2020 рік ( із змінами);
– збільшення доходів державного бюджету в зв’язку з підвищенням мінімальної заробітної плати з 1 вересня 2020 р до 5000 грн. Так, доходи будуть збільшені на 0,5 млрд грн, в тому числі податок на доходи фізичних осіб і військовий збір (0,4 млрд грн), податок на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) з урахуванням бюджетного відшкодування ( 0,1 млрд грн).
Вважається, що запропоновані зміни будуть стимулювати зростання споживчого попиту, забезпечать детінізацію” сірих “зарплат, що дозволить підвищити надходження до бюджету Пенсійного фонду, зміцнити стабільність бюджетної і пенсійної системи, а також поліпшить захист трудових і соціальних прав громадян”, – підкреслив Сергій Марченко. За його словами законопроект є збалансованим і дозволить поліпшити якість життя громадян за рахунок підвищення рівня доходів працюючого населення.
Так, розрахунки уряду показують, що збільшення “мінімалки” дозволить привести її у відповідність з реальним прожитковим мінімумом, який фактично сьогодні становить 4 900 грн, і простимулює споживчий попит на українську продукцію.
При цьому підвищення цін, що очикується від дрібного та середнього бізнесу буде незначним, а інші негативні моменти з підвищення мінімалки також не станут на заваді збільшення добробуту українців.