Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Особливості функціонування дитсадків під час карантину в Києві

0 144

Як відомо, Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про перехід до другого етапу послаблення карантину з 22 травня 2020 року. Пов’язано це з тим, що в Україні почалося певне зниження динаміки захворюваності на коронавірус, про що заявив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Відповідно до рішення уряду з 22 травня в тих регіонах, де епідеміологічні показники відповідають встановленим МОЗ критеріям щодо нових випадків захворювання на коронавірусну хворобу (не більше 12 на 100 тисяч населення), кількості тестувань (не менше 12 осіб на 100 тисяч населення) та наповненості ліжкомісць (не більше 50%) у лікарнях, відновлюється робота громадського транспорту. З 25 травня запрацював метрополітен, а також відновлюється робота дитячих садків.

Так було заявлено в уряді. Й усі засоби масової інформації підхопили новину про відкриття дитсадочків саме з 25 травня, при тому, як правило, поверхово висвітлюючи умови, за яких вони можуть відновити свою роботу.

Насамперед, необхідно зазначити, що карантин продовжили до 22 червня, а на цей час ввели, так званий, адаптивний його варіант. Адаптивний карантин дає змогу регіональним комісіям ТЕБ і НС посилювати протиепідемічні обмеження в разі виявлення спалахів захворювання, або послаблювати їх, якщо це не суперечить встановленим обмеженням на загальнонаціональному рівні. Тобто проаналізувавши зазначену інформацію, можна дійти висновку, що в кожному окремому регіоні точна дата залежатиме від епідеміологічної ситуації в ньому і саме про це зазначила виконувач обов’язків міністра освіти і науки Любомира Мандзій.

У даній статті розкриємо особливості функціонування садочків під час карантину на прикладі Києва. Станом на 25 травня в місті не було затвердженої дати відкриття дитячих закладів для прийому малечі. Перед тим, як дозволити їм приймати дітей, кожен дитсадок має виконати певний перелік вимог, який затверджений у регламенті відновлення освітнього процесу в закладах освіти міста Києва та режиму їх роботи після зняття карантинних обмежень. Рекомендації підготовлені департаментом освіти і науки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Перший етап  – рішення КМУ про завершення обмежень. Цей крок уже виконаний по Україні, оскільки є рішення КМУ про послаблення протиепідеміологічних заходів, у тому числі й дозвіл на відкриття дитсадків.

Другий етап – має бути рішення місцевої влади шляхом прийняття нормативних документів щодо відновлення освітнього процесу в приміщеннях закладів освіти.

Третій етап – наради районних управлінь освіти з керівниками закладів освіти щодо підготовки приміщень та їх роботи згідно з регламентом.

Четвертий етап – керівник закладу освіти створює комісію в складі: вихователя, який збирає інформацію про стан здоров’я дітей; заступника директора з господарських питань – організовує підготовку приміщень; медичного працівника – збирає інформацію про стан здоров’я працівників. Формує інформацію про групу ризику та узагальнює інформацію про стан здоров’я працівників, учнів.

П’ятий етап –керівник закладу узгоджує дані про стан здоров’я учасників процесу з моніторинговою групою, погоджує з райуправлінням освіти, департаментом освіти і науки КМДА та  ГУ Держпродспоживслужби в Києві дані про готовність приміщень закладу та учасників освітнього процесу до відкриття дитсадка.

Шостий етап – заключний – районне управління освіти дає дозвіл на відновлення освітнього процесу в приміщенні закладу освіти з урахуванням погодження з  департаментом освіти і науки міста та Держспоживслужби.

Керівник закладу освіти має забезпечити підготовку садочка до повернення освітнього процесу, організувавши повну гігієнічну та санітарну обробку приміщень закладу дезінфікуючими засобами, ігрових, спортивних майданчиків та стадіонів. Також керівник закладу має забезпечити підготовку медичного кабінету та окреме приміщення тимчасової обсервації для осіб з  підозрілими симптомами.

Заходи щодо підготовки установ до повернення учасників освітнього процесу

Регламент відновлення освітнього процесу в закладах освіти Києва та режиму їх роботи після зняття карантинних обмежень встановлює наступні правила для роботи дитячих садків.

  1. Важливою умовою є унеможливливити скупчення учасників освітнього процесу під час входу та виходу з приміщення шляхом використовння усіх наявних у приміщенні закладу освіти входів та виходів.
  2. Працівники, які в цей час уже вийшли на роботу, проходять обов’язковий щоденний температурний скринінг з обов’язковою фіксацією в спеціальному журналі стану їхнього здоров’я.
  3. Стороннім особам обмежується доступ до закладу освіти. У випадку залучення окремих осіб для виконання робіт по забезпеченню життєдіяльності закладу, проводиться їх ретельна перевірка на наявність температури й респіраторних симптомів, після чого надається дозвіл на

вхід у будівлю з дотриманням усіх вимог особистого протиепідемічного захисту (маска, рукавиці, дотримання дистанції тощо). Для дотримання цієї умови батьків не будуть пускати в приміщення дитячого садочка. Дітей передавати вихователям необхідно на вулиці. При цьому батьки мають бути в засобах протиепідемічного захисту.

На підставі отриманого від медичної сестри аналізу даних керівник закладу складає та затверджує графік поступового відкриття груп та виходу на роботу працівників.

Обовязкові умови прийому вихованців до садочка

  1. Створення окремого розкладу початку занять та перерв на прийом їжі для кожної групи;
  2. Планування мінімізації контактів вихованців між собою після повернення до закладу освіти;
  3. Перевірка на наявність підвищеної температури в усіх учасників освітнього процесу перед входом в заклади освіти та групу;
  4. Проведення щоденних ранкових п’ятихвилинок здоров’я в кожній групі з обов’язковим вимірюванням температури тіла, загального огляду фізичного стану дитини;
  5. Обмеження кількості дітей у групах;
  6. Максимально можливе дистанціювання;
  7. Заборона м’яких іграшок та килимів з довгим ворсом;
  8. Обмеження кількості занять та ігор з фізичним контактом та збільшення кількості прогулянок і занять просто неба;
  9. Працівники і діти, з температурою, вищою за 37,2 – не допускаються в заклад.

Прийом дітей до закладів освіти проводиться на підставі позитивних висновків за результатами моніторингу стану здоров’я дитини на закріпленій за віковими групами території з максимальним уникненням контактів з дорослими (батьками) та вихованцями інших груп садочку.

Дії при виявленні в учасників освітнього процесу симптомів хвороби

У разі виявлення первинних симптомів хвороби в учасників освітнього процесу (висока температура, сухий кашель, лихоманка) – максимально ізолювати, забезпечивши індивідуальними захисними засобами (медична маска, рукавички), повідомити керівника, медичну сестру (відповідальну особу), батьків, лікувальну установу, звернутися до лікаря для отримання консультації або подальшого обстеження.

У разі виявлення хворого вихованця чи працівника під час освітнього процесу керівник закладу освіти має забезпечити виконання таких заходів, як тимчасове обмеження входу до установи та користування приміщеннями. У день виявлення хворого, включаючи можливих відвідувачів закладу, визначається перелік приміщень, в яких він перебував, та забезпечується обмеження їх використання та пересування по маршруту переміщення хворого.

У разі виявлення декількох хворих, які користувалися приміщеннями на одному поверсі, обмежується весь поверх, де вони знаходилися. Якщо декілька хворих перебували на різних поверхах, керівнику необхідно видати наказ про тимчасове закриття закладу освіти.

Якщо особа з підозрою на вірус, в якої був контакт з хворим, класифікується як пацієнт, вона припиняє відвідувати заклад освіти протягом 2 тижнів, і здійснює дистанційне лікування під наглядом спеціального медичного закладу (амбулаторно вдома або стаціонарно в лікарні). Якщо після відвідування закладу освіти підтверджуються підозри на хворобу (був контакт з хворим), необхідно звернутися в спеціальний медичний центр лікування та по можливості (задовільне самопочуття) не відвідувати лікувальний заклад, отримуючи консультації лікаря дистанційно. У той же час, особа, відповідальна за встановлення системи екстреної комунікації із закладами охорони здоров’я, інформує такі заклади та батьків дітей, родичів – у разі виявлення дорослого хворого. Керівник закладу освіти в обов’язковому порядку інформує органи управління освітою.

Дії при підтвердженні в учасників

Освітнього процесу хвороби за результатами

Епідеміологічного дослідження

У разі виявлення хворого за результатами епідеміологічного дослідження та за погодженням з органами охорони здоров’я необхідно призупинити функціонування групи, де було виявлено хворого, на період 14 днів, або всього закладу освіти. Приміщення закладу освіти можна використовувати тільки після повної дезінфекції відповідними службами. Надання психологічної підтримки дітям та закладам освіти, в яких виявлено хворого на коронавірус, через соціальні мережі та медіа можливо лише за згодою закладу освіти.

Європейський досвід відкриття освітніх закладів

Європейські країни не створили єдиної системи виходу закладів освіти із запровадженого карантину.  Тим не менше з середини травня почалися поступові послаблення карантинних заходів серед європейських країн. Так, наприклад, у більшості регіонів Німеччини поетапно повертаються в класи учні середніх шкіл, спочатку випускники й учні 4 класів. В деяких містах класи поділили наполовину, діти ходять до школи через день, щоб була можливість забезпечити належну відстань між партами. У країні проходять з певними обмеженнями іспити для абітурієнтів. Схожу систему виходу з карантину застосували такі держави, як Бельгія, Данія та Франція. У класах має бути не більше 15 осіб, дотримання правил  дезінфекції, соціальної дистанції 1,5 метра та носіння засобів індивідуального захисту. В такому разі в кожної групи класу навчальний тиждень — три дні по 3–4 уроки.

Дитячі садочки приймають до молодших груп до чотирьох дітей, до старших — до десяти, адже забезпечити дотримання дистанції між маленькими дітками — завдання не з простих. До садочків беруть лише тих дітей, чиї батьки мають вийти на роботу. Польська влада прийняття рішення передати право відкривати садочок, чи ні на розсуд їхніх керівників. Це рішення вони можуть впровадити лише в разі створення безпечних умов. В Італії вирішили до вересня місяця не відкривати освітні заклади.

Як зазначили в департаменті освіти і науки Києва 24 травня, відкриття дитячих садків планується з 1 червня за умови не погіршення епідеміологічної ситуації. При цьому в КМДА закликали батьків за можливості залишати дітей вдома, щоб уникнути перезавантаження дитсадків на початковому періоді відновлення їх роботи та не створювати загрозу поширення COVID-19.

Галина Олійник, старший юрисконсульт, спеціально для ЮВУ

Автор

Залиште коментар