Що буде з секонд-хендом?
З’явилося звернення до президента Зеленському з проханням не закривати секонд-хенди. Мотив ініціатора звернення є очевидним: не надто багато українців можуть дозволити собі обновки, а для незахищених верств населення це поки чи не єдине джерело поповнити свій гардероб.
“Пане президенте, Володимир Олександрович, від імені всіх небайдужих, дуже вас прошу, не дозвольте закриття секонд-хендів. Справа в тому, що не кожен може собі дозволити піти в торговий центр і купити нові речі, для звичайних людей секонд-хенд це хоч якийсь вихід з цієї ситуації. Велике спасибі “, – пише заявник.
Українці прекрасно розуміють, що бажання Мінсоцполітики заборонити ввезення секонд-хенду як би продиктовано турботою про державу – секонд-хенд часто ввозиться під виглядом гуманітарної допомоги, яка не обкладається податком, і держава втрачає надходження до бюджету, а потім так звана допомога продається.
Однак боротьба з недобросовісними постачальниками не має нічого спільного з турботою про споживача, особливо малоимущем, який і в майбутньому не матиме можливості придбати “якісну українську продукцію”, яку пророкує на українському ринку Мінсоцполітики після заборони ввезення секонд-хенду. Навряд чи варто очікувати надходжень на ринок якісного одягу і взуття за мінімальною вартістю.
Секонд-хенд зникне з прилавків тільки після підвищення добробуту українців. І зовсім не він гальмує, як вважають автори проекту, розвиток легкої промисловості, а відсутність держпідтримки і спрямованість галузі на експорт, а не внутрішні потреби держави, а також фактори, які допускають проникнення незаконно оформлених вантажів на територію України – корупція і недбалість.
Петиція №22 / 081650-еп зареєстрована 27 грудня. Поки вона набрала 229 підписів з 25 тисяч необхідних.
В Україні це не перша спроба заборонити продаж секонд-хенду – про це замислювалися ще в 2010-х роках. Однак далі слів справа не пішла, як і в справі боротьби з незаконним продажем того, що ввозиться під виглядом гуманітарної допомоги і продається.
Міністерство соціальної політики розробляє зміни в нормативно-правові акти України щодо заборони ввезення на територію країни вживаних речей в якості гуманітарної допомоги, повідомив заступник міністра соцполітики Олег Коваль. За його словами, держава щорічно втрачає від 2 до 3 млрд грн через несплату митних платежів особами, які ввозять в Україну товари під виглядом гуманітарної допомоги. “Ми розробили зміни в нормативно-правові акти щодо заборони введення на митну територію України в якості гуманітарної допомоги одягу та взуття, які були у використанні, крім одягу спеціального призначення, яка направляється ВСУ, СБУ, МВС і ГСЧС, а також медичним установам”, – заявив Коваль на прес-конференції в Міністерстві соціальної політики. За його словами, українським законодавством користуються бізнесмени і під виглядом гуманітарної допомоги ввозять в країну секонд-хенд, щоб потім продати його.
Джерело: Мінсоцполітики