Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Футбол у законі

0 177

Футбол у законі

Сергій ТЕНЬКОВ,
доктор філософії у галузі права

8 липня 2011 нарешті прийнято Закон України «Про особливості забезпечення громадського порядку та громадської безпеки у зв’язку з підготовкою та проведенням футбольних матчів». Дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у зв’язку з підготовкою та проведенням на території України футбольних матчів у межах чемпіонату, першості, Кубка України та Суперкубка України серед команд професіональних клубів, а також футбольних матчів під егідою ФІФА та/або УЄФА. Набуває Закон чинності лише з 1.01.2012.

Вказаний Закон визначає організаційно-правові особливості забезпечення громадського порядку та громадської безпеки у зв’язку з підготовкою та проведенням на території України футбольних матчів, що організовуються відповідно до національних та міжнародних вимог. Із статті 1 цього Закону ми нарешті довідались, хто такий глядач у правовому аспекті – фізична особа, яка відвідує футбольний матч з метою його перегляду. Так само і що таке футбольний матч – спортивне змагання з футболу між двома командами, що відбувається відповідно до Правил гри, затверджених Міжнародною радою футбольних асоціацій. Правового статусу набули і стюарди, нова професія на стадіоні – фізична особа, яка пройшла відповідну підготовку та на договірній основі виконує допоміжні функції з підтримання громадського порядку та громадської безпеки на території спортивної споруди.

Важливе значення має ст. 3, де вперше системно викладено склад законодавства у сфері забезпечення громадського порядку та громадської безпеки у зв’язку з підготовкою та проведенням футбольних матчів. До цього законодавства, крім вказаного Закону, входять: Конституція України, Європейська конвенція про насильство та неналежну поведінку з боку глядачів під час спортивних заходів, зокрема футбольних матчів, а також закони України “Про фізичну культуру і спорт”, “Про організацію та проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні”, “Про участь громадян у охороні громадського порядку і державного кордону” та інших нормативно-правових актів. У разі якщо міжнародним договором, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені цим Законом, застосовуються норми міжнародного договору.

У ст. 7 визначені суб’єкти забезпечення громадського порядку та громадської безпеки у зв’язку з проведенням футбольних матчів. До цього переліку входять:

1) оператор спортивної споруди;

2) організатор футбольного матчу;

3) спеціальні суб’єкти забезпечення громадського порядку та громадської безпеки;

4) футбольні клуби;

5) місцева державна адміністрація та орган місцевого самоврядування.

Для реалізації положень Закону на практиці важливе значення має правове закріплення за кожним з вказаних суб’єктів чітких обов’язків.

Так, ст. 11 регламентує обов’язки футбольних клубів, які беруть участь у матчі:

1) завчасне повідомлення органів внутрішніх справ та приймаючого футбольного клубу про організований виїзд глядачів із зазначенням їх кількості, видів транспортних засобів, дня і часу виїзду та прибуття;

2) проведення в день, що передує футбольному матчу, або в день його проведення працівником служби безпеки футбольного клубу з обслуговуючим персоналом (волонтерами, стюардами, контролерами), залученим до забезпечення громадського порядку та громадської безпеки, інструктажу з метою їх ознайомлення з планом спортивної споруди та визначення порядку дій у разі виникнення пожежі, іншої надзвичайної ситуації.

Цей перелік є виключним.

Принципове значення має стаття 15, що регулює розподіл сфер відповідальності із забезпечення громадського порядку та громадської безпеки у зв’язку з проведенням футбольних матчів.

Так, організатор футбольного матчу, оператор спортивної споруди та футбольний клуб несуть відповідальність за забезпечення громадського порядку та громадської безпеки на території спортивної споруди, її трибунах, а органи внутрішніх справ – на території, прилеглій до спортивної споруди, на шляхах евакуації та в громадських місцях населеного пункту, у якому проводиться футбольний матч, якщо іншого не вимагає характер змагання або перебіг подій під час його проведення. Окремо, у ст.17, встановлені права та обов’язки глядачів під час підготовки та проведення футбольних матчів. Актуальною є стаття 18, що стосується підстав для обмеження доступу на територію спортивної споруди зв’язку з підготовкою та проведенням футбольних матчів.

У цілому Закон видається своєчасним, досить чітким і зрозумілим. Що вийде на практиці – покаже час…

Теги:

прийнято Закон України «Про особливості забезпечення громадського порядку та громадської безпеки у зв’язку з підготовкою та проведенням футбольних матчів», дія Закону, підготовка та проведення на території України футбольних матчів у межах чемпіонату, Кубок України та Суперкубок України серед команд професіональних клубів, футбольні матчі під егідою ФІФА та/або УЄФА, футболі фанати, громадський порядок, скачати безкоштовно закон, аналітична юриспруденція, аналітика

Джерело:

ЮВУ № 31 (839)

Аналітична юриспруденція

    Джерело:

    ЮВУ № 31 (839)

    Автор

    Залиште коментар