Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Рада суддів просить Раду відхилити проект судової реформи від Ющенка

0 53

Рада суддів України звернулася до парламенту з проханням не допустити ухвалення в другому читанні законопроекту «Про судовий устрій і статус суддів» (регістр. №0916 і №0917) як такого, що суперечить Конституції України. Про це повідомляє Вчасно.info з посиланням на прес-службу ВСУ.

У обігу Ради суддів України йдеться про те, що вказаний проект закону, незважаючи на те, що він був рекомендований 18 червня Комітетом Верховної Ради з питань правосуддя для ухвалення в другому читанні, містить достатньо багато суперечливих положень, що приведе до погіршення проведення правосуддя. Саме тому, на думку Ради суддів, він не повинен бути проголосований в другому читанні, як на тому наполягає Президент України Віктор Ющенко в своєму листі до Верховної Ради України від 17 червня 2008 р.

«Здійснювані впродовж останніх більш ніж десяти років заходи щодо реформування судової системи не привели до створення належних умов для функціонування неупередженого, незалежного і справедливого суду. Однією з основних причин цього є здійснення такого реформування без науково обґрунтованої стратегії, без чітко певної мети, нерідко — на невірних концептуальних принципах», – йде мова в заяві.

На думку Ради суддів, надалі судова реформа повинна відбуватися шляхом одночасного здійснення перспективних і першочергових заходів. До перспективних повинні бути віднесені ті заходи, здійснення яких пов’язане з внесенням змін до Конституції України з метою визначення стратегічних та ідеологічних пріоритетів судового устрою і судочинства. До першочергових належать ті заходи, які можливо здійснити без внесення змін до Конституції України і які направлені, в першу чергу, на подолання кризових явищ і негативних тенденцій у правосудді і якісне вдосконалення судочинства.

У заяві наголошується, що 27 грудня в 2006 р. у Верховній Раді були зареєстровані внесені Президентом проекти законів про внесення змін до законів «Про судовий устрій України» і «Про статус суддів» (регістр. №2834 і №2835). Ці законопроекти були розроблені Національною комісією зі зміцнення демократії і затвердження верховенства права на розвиток Концепції вдосконалення судівництва для затвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів, затвердженій Указом Президента України від 10 травня в 2006 р. №361/2006.

У заяві наголошується, що з огляду на те, що автори зазначених законопроектів у багатьох випадках вибрали помилкові і деструктивні підходи до визначення напрямів подальшого розвитку судової реформи, Рада суддів України 9 лютого в 2007 р. звернулася до Президента як суб’єкта зазначених законодавчих ініціатив і гаранта Конституції України, прав і свобод людини і громадянина з проханням відкликати з Верховної Ради внесені ним законопроекти.

2 квітня в 2007 р. Президент відкликав законопроекти з Верховної Ради, що було сприйняте суддівським співтовариством як реальний крок у напрямі забезпечення зваженого, системного і узгодженого підходу до проведення в країні судової реформи. «У своєму листі (вих. №1-1/490) Президент відзначив, що судова реформа, враховуючи її надзвичайно велике значення для суспільства і держави, повинна здійснюватися зважено, юридично обґрунтовано, з чітким прогнозуванням її результату, що необхідно вивчити зауваження концептуального характеру, виражені щодо принципових положень проектів Верховним Судом України, органами суддівського самоврядування, юридичними громадськими організаціями, провідними ученими», – говориться в заяві.

Проте, наголошується в заяві, 3 квітня в 2007 р., тобто тоді, коли відповідно до Указу Президента від 2 квітня 2007 р. повноваження Парламенту були достроково припинені, народні депутати України ці законопроекти проголосували в першому читанні.

17 червня 2008 року Президент звернувся до Верховної Ради з листом (вих. № 1-1/1348), в якому торкнувся питання про невідкладне ухвалення в другому читанні «прийнятих в першому читанні 3 квітня в 2007 р. проектів», об’єднавши їх в один. Наступного дня, 18 червня в 2008 р., Комітет Верховної Ради з питань правосуддя на своєму засіданні розглянув об’єднаний законопроект і ухвалив рішення — рекомендувати Верховній Раді законопроект для ухвалення в другому читанні.

«Аналіз внесеного на розгляд Парламенту в другому читанні законопроекту «Про судовий устрій і статус суддів» свідчить про те, що він, як і раніше, містить ряд положень, які не узгоджуються з Конституцією України, міжнародними стандартами, рішеннями Конституційного Суду України, Концепцією вдосконалення суддівства для затвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів, рекомендацій Європейської Комісії за демократію через право (Венеціанської комісії), схваленими щодо відмічених законопроектів в березні в 2007 г», – говориться в заяві.

«Законопроект містить ряд колізійних і інших суперечливих положень, які на практиці можуть привести до істотного погіршення доступу до правосуддя, судового захисту прав і свобод громадян, зниження рівня незалежності суддів і самостійності судів», – відмічено у зверненні Ради суддів України до народних депутатів України.

Джерело:

proUA.com

Автор

Залиште коментар